Współzałożyciel PayPal przyspieszy mały atom w Polsce? Firma chce zapuścić korzenie nad Wisłą

Firma Last Energy chce wejść do wyścigu o małe reaktory jądrowe w Polsce. Firma jest finansowana przez amerykańskie fundusze inwestycyjne w tym First Round Capital i Gigafund, którym zarządza Łukasz Nosek, współzałożyciel PayPal oraz jeden z pierwszych inwestorów w firmach takich jak SpaceX i Uber. O planach firmy mówi Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

Publikacja: 31.10.2023 10:35

Współzałożyciel PayPal przyspieszy mały atom w Polsce? Firma chce zapuścić korzenie nad Wisłą

Foto: Bloomberg

Na jakim etapie jest technologia Last Energy? Czy jest ona już certyfikowana w USA, UK, Europie? Na bazie jakich innych technologii ta powstała?

Elektrownia PWR-20 wykorzystuje sprawdzoną technologię ciśnieniowych reaktorów lekkowodnych, której zastosowanie można znaleźć dzisiaj w ponad 300 działających reaktorach na całym świecie. Projekt naszej elektrowni jest znacznie mniejszy, ale nadal możemy wykorzystać dojrzałość istniejącej technologii i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu takich elektrowni.

Wszystko to pozwala nam skupić się na opracowywaniu innowacyjnego procesu wdrożenia, a nie samej technologii. Z uwagi, że PWR-20 jest zbudowany w oparciu o sprawdzone konstrukcje i opiera się na istniejących, gotowych komponentach stosowanych już w tysiącach działających elektrowni na całym świecie, możemy ograniczyć proces badań i rozwoju w zakresie materiałoznawstwa, chemii oraz energetyki, które są wykorzystywane przy budowie elektrowni jądrowych. Natomiast dzięki modułowości naszego projektu, jesteśmy w stanie zbudować, przetransportować i zmontować elektrownię w czasie krótszym niż 24 miesiące. W tym kontekście zapewniamy w pełni zintegrowany model dostaw, zamiast po prostu służyć jako dostawca określonych komponentów lub technologii, co pozwala nam ewoluować od prototypowania do przygotowania produkcji na docelową skalę.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa w Polsce. Jest decyzja lokalizacyjna

Last Energy w pełni współpracuje z organami dozoru jądrowego i instytucjami regulującymi możliwość wdrożenia danej technologii.Takie działania, zarówno licencyjne, jak i wstępne, prowadzone są na każdym z naszych docelowych rynków, w celu zapewnienia zgodności z przepisami i standardami. Obecnie projekty Last Energy są rozwijane w Polsce, Rumunii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W Polsce jesteśmy w trakcie oceny naszego wniosku o wydanie decyzji zasadniczej przez Ministra Klimatu i Środowiska. Decyzja ta będzie równoznaczna z oficjalnym zatwierdzeniem naszego projektu przez polski rząd. Potwierdzi także zdolność naszych projektów do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce i umożliwi nam formalne zaangażowanie się w prace nad lokalizacją inwestycji i uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń na budowę.

Czy jest już komercyjne zastosowanie tej technologii?

Ze względu na nasz podstawowy model biznesowy, który opiera się na usłudze dostarczania energii, a nie na sprzedaży technologii jądrowej, jesteśmy w trakcie negocjacji kontraktów na dostawę elektrowni o łącznej mocy ponad 1 GW (tj. 50 jednostek PWR-20), których łączna wartość to ok. 32,5 miliarda dolarów. Szybki sukces komercyjny, jaki odnieśliśmy w Polsce i innych krajach, świadczy o potrzebie prostego, niezawodnego i czystego rozwiązania energetycznego. Dzieje się tak dzięki innowacyjnemu podejściu biznesowemu, a nie a nie innowacyjnej technologii. Ułatwiamy naszym partnerom przemysłowym pozyskiwanie energii, podpisując długoterminowe umowy zakupu energii, które nie wymagają początkowych nakładów kapitałowych, a my zajmujemy się całą resztą, od lokalizacji po eksploatację elektrowni.

Czy jest harmonogram budowy takiego SMR już na świecie? Umowa komercyjna?

Szacujemy, że komercyjna realizacja naszego projektu jest możliwa w ciągu trzech do pięciu lat, w zależności od postępu prac licencyjnych. Aby przyspieszyć harmonogram, zmniejszyć ryzyko dostawy i zwiększyć pewność jakości, nasze elektrownie są w pełni modułowe, produkowane fabrycznie i całkowicie ustandaryzowane.

Rozpoczęliśmy już pełnofunkcjonalne testy produkcyjne, budując moduły demonstracyjne z partnerami produkcyjnymi zarówno w USA, jak i w Polsce, gdzie niedawno prezentowaliśmy się na Forum Biznesu PAIH.

Na jakim etapie jest porozumienie z Eneą? W ubiegłym roku podpisaliście list intencyjny o współpracy...

Naszą polityką jest nieujawnianie szczegółów naszych partnerstw do czasu merytorycznego zdefiniowania działań rozwojowych, ale ściśle współpracujemy z Eneą przy formułowaniu strategii wdrażania i eksploatacji SMR-ów w Polsce*.

Czy rozmawiacie Państwo z innymi firmami w Polsce?

Zgodnie z naszą polityką nie ujawniamy publicznie szczegółów naszych partnerstw, dopóki działania rozwojowe nie zostaną w istotny sposób zdefiniowane. Podpisaliśmy listy intencyjne, w których publicznie zapowiadamy współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE) w zakresie lokalizacji do dziesięciu lokali w każdej strefie ekonomicznej w celu obsługi rosnącej bazy odbiorców przemysłowych. Nie jest jednak tajemnicą, że prowadzimy rozmowy handlowe z przedstawicielami branż energochłonnych, takich jak przemysł stalowy, chemiczny, produkcyjny, a także przedsiębiorstwami użyteczności publicznej działającymi w obszarze produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła.

Ponadto, ze względu na naszą koncentrację na rynkach europejskich, zidentyfikowaliśmy łańcuch dostaw, który możemy wykorzystać do produkcji poszczególnych elementów elektrowni. W ramach takiej współpracy powstał już prototyp wyspy jądrowej, wyprodukowany przez Energoinstal SA.

Skąd środki na realizację projektu? Kto jest inwestorem Last Energy?

Firma Last Energy jest finansowana przez wiodące amerykańskie fundusze inwestycyjne typu venture capital, w tym First Round Capital i Gigafund, którym zarządza Łukasz Nosek, współzałożyciel PayPal oraz jeden z pierwszych inwestorów w firmach takich jak SpaceX i Uber. Łukasz zasiada również w zarządach SpaceX i Last Energy. Natomiast jeśli chodzi o finansowanie realizacji elektrowni PWR-20, Last Energy finansuje każdy projekt pozyskując kapitał prywatny na pokrycie kosztów rozwoju. Jest to ten sam model finansowania, który jest szeroko stosowany w całym sektorze energetycznym, zwłaszcza w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii. Model ten nie był tradycyjnie wdrażany w sektorze jądrowym ze względu na wcześniejsze koszty, terminy i ryzyko rozwojowe typowe dla budowy dużych bloków jądrowych.

* Enea w odpowiedzi na nasze pytania przekazała, że współpraca z firmą Last Energy nie weszła w fazę rozwoju i została zakończona z początkiem tego roku wraz z wygaśnięciem listu intencyjnego.

Na jakim etapie jest technologia Last Energy? Czy jest ona już certyfikowana w USA, UK, Europie? Na bazie jakich innych technologii ta powstała?

Elektrownia PWR-20 wykorzystuje sprawdzoną technologię ciśnieniowych reaktorów lekkowodnych, której zastosowanie można znaleźć dzisiaj w ponad 300 działających reaktorach na całym świecie. Projekt naszej elektrowni jest znacznie mniejszy, ale nadal możemy wykorzystać dojrzałość istniejącej technologii i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu takich elektrowni.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Atom ważny dla nowoczesnej gospodarki
Atom
Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową
Atom
Francuzi kuszą polski rząd. Stanęli do wyścigu po polski atom
Atom
Kiedy aktualizacja polskiego programu jądrowego? Padają sprzeczne daty
Atom
Brytyjczycy włączają się w wyścig po mały atom w Polsce