Węgiel i ekogroszek w sklepie PGG ponownie podrożały o ok. 20 procent. Podwyżka obowiązuje od czwartku 8 września. We wtorek podczas sprzedaży internetowej, węgiel można było kupić za ok. 1150 - 1200 zł. W czwartek cena wzrosła już do blisko 1420 - 1470 zł za tonę. Ceny różnią się o kilka - kilkanaście złotych na tonie w zależności od kopalni i rodzaju węgla.

W składach węgla klienci muszą jednak zapłacić znacznie więcej - tona ekogroszku kosztuje tam ponad 3000 zł. Pod warunkiem jednak, że sprzedawcy węglem dysponują. W większości składów, węgla nie można dostać. Jednym sposobem jest zakup internetowy na stronach PGG.

Czytaj więcej

Czym palono w Jaworznie w chwili awarii? Pobrano próbki węgla

Wcześniej Polska Grupa Górnicza „ujednoliciła” od 16 sierpnia ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Oznaczało to podwyżkę na tonie o kolejne 200 zł.

– Wychodząc naprzeciw wyjątkowemu zapotrzebowaniu rynku na węgiel Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia w przyszłym roku. W tym celu musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne, co skutkuje m.in. korektą cen opału o ok. 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 r. Ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku – tłumaczy PGG mówiąc o potrzebach inwestycyjnych.

PGG rozpoczęła proces inwestycyjny zmierzający do wzrostu wydobycia w 2023 r. – Działania inwestycyjne koncentrują się przede wszystkim na wykonaniu ok. 13 km dodatkowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz na zwiększeniu czynnych frontów wydobywczych przez uzbrojenie dodatkowych pięciu ścian. Powoduje to konieczność zakupu wyposażenia ścian i niezbędnego sprzętu. W celu realizacji tych założeń nakłady inwestycyjne PGG muszą wzrosnąć o około 2 mld zł w stosunku do wcześniej projektowanego poziomu – tłumaczy spółka, nie podając jednak, ile dzięki podwyżce cen uda się więcej wydobyć.

Czytaj więcej

Smog tej zimy uderzy ze zdwojoną siłą. Rząd zrywa z regulacjami

Wzrost koniecznych nakładów ma wynikać również z ponoszenia przez PGG coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. – Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe – argumentuje koncern.

Spółka tłumaczy, że decyzje o poniesieniu dodatkowych nakładów inwestycyjnych mają na celu zaspokojenie zapotrzebowania rynku, które wynika z obecnej wyjątkowej sytuacji geopolitycznej w związku z wojenną agresją Rosji w Ukrainie. Nie podaje jednak o ile więcej wydobędzie surowca i w jakim horyzoncie czasowym.