Gazprom rusza z Nord Stream 2

__Archiwum__

Nie ma co się oszukiwać. Firma Nord Stream 2 istnieje i działa – powiedział Aleksander Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu.

W rozmowie z rosyjską agencją TASS powiedział również, że to od zagranicznych partnerów tego przedsięwzięcia będzie zależało w jakim stopniu i w jakiej formie wezmą udział w tym projekcie.

– To teraz oni muszą się przymierzyć do opcji udziału w tym programie, my ruszamy do przodu i partnerzy Gazpromu podzielają naszą opinię – mówił Miedwiediew.

Zdaniem „Eurobservera” wypowiedź wiceszefa Gazpromu jest reakcją na lipcowe oświadczenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z lipca, że budowa Nord Stream 2 jest niekorzystna dla Polski. UOKiK stwierdził wtedy, że ma zastrzeżenia do tego projektu i uznał, że powstanie spółki, która miałaby zbudować i eksploatować gazociąg, wzmocniłoby dodatkowo pozycję rosyjskiego koncernu w Polsce.

– Koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju – mówił cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes Urzędu.

„Eurobserver” zwraca jednak uwagę, że Nord Stream 2 wcale nie ma dostarczać gazu do Polski, tylko ją omijać, a jego celem jest zagwarantowanie bezpośrednich dostaw gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Polski i Ukrainy, a co za tym idzie łatwego odłączenia naszego regionu oraz Ukrainy od dostaw gazu, gdyby zaistniała „polityczna potrzeba”. I uznał ją za ostrzeżenie dla firm, które działają w Polsce, a szykują się do udziału w rosyjskim projekcie – chodzi o austriacki OMV, francuski Engie, niemieckie Uniper i Wintershall, oraz brytyjsko-holenderski Shell. Każda z nich, oddzielnie w oficjalnych oświadczeniach ujawniły, że będą się zastanawiały w jaki sposób mogą dołączyć się do projektu.

W rozmowie z Ria Novosti rzecznik Wintershall powiedział, że wszystkie firmy, które zadeklarowały zainteresowanie Nord Stream 2 nadal go popierają i w tej chwili zastanawiają się w jaki sposób mógłby być on wdrożony.

Na razie wiadomo jedno, że Gazprom będzie miał potężne kłopoty ze znalezieniem 8 mld euro niezbędnych do tego, by cały projekt ruszył z miejsca. Rosyjskie banki mają trudności są z pozyskaniem kapitału na rynkach międzynarodowych z powodu nadal obowiązujących sankcji. Gazprom nie jest już tak bogaty, jak to było za czasów jego świetności, jego wycena rynkowa spadła z 350 mld dol. w 2008 oku do 50 mln dol. obecnie, głównie z powodu niższych cen gazu, ale również i błędów w zarządzaniu.

Natomiast Nord Stream 2, to projekt zbyt potężny do samodzielnego uniesienia przez rosyjski koncern. Wstępnie zaplanowano, że będzie on w stanie po uruchomieniu w 2019 r.  przetransportować 55 mld metrów sześciennych gazu. Tą drogą miałby być transportowany cały gaz eksportowany przez Rosjan do krajów UE. Projekt, zanim ruszy, wymaga jeszcze akceptacji ze strony rządów Finlandii, Danii oraz Szwecji, ponieważ rury miałyby być położone na dnie morskim wód terytorialnych tych krajów.

Ze swojej strony Komisja Europejska poinformowała, że cały projekt musi zostać przeprowadzony zgodnie ze wspólnotowym prawem energetycznym. To prawo między innymi zakazuje posiadania przez jakiekolwiek firmy większościowych udziałów w systemach dystrybucji i nakazuje udostępnienie infrastruktury konkurencji. Z tego powodu Rosjanie 2 lata temu zrezygnowali z projektu South Stream, który miał pominąć Ukrainę i transportować gaz bezpośrednio do Bułgarii. Bruksela uznała wówczas,że taki projekt jest sprzeczny z unijnym prawem.

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjska ropa mocno potaniała

Ropa marki Urals – główny dostawca pieniędzy do budżetu Federacji, była w sierpniu 2,2 ...

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Czy surowce znów będą tanieć

Zwyżki cen były zbyt szybkie. Znów pojawiają się więc oznaki osłabienia popytu. Ropa gatunku ...

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...

Niemcy zawodzą Gazprom

Tego się Rosjanie nie spodziewali. Największy gazowy sojusznik podał trzy warunki wsparcia projektu rozbudowy ...

Klimatyczna przepaść

W zaprezentowanej przez Komisję Europejską strategii energetycznej do 2050 r. widać nie tylko ambicję ...