Japonia tworzy giełdę gazu

Bloomberg

Kraj, który jest największym na świecie importerem LNG, ma dość przepłacania za surowiec i chce u siebie zorganizować handel gazem skroplonym.

Międzynarodowy gazowy parkiet ma ruszyć do 2020 r zapowiedział minister energetyki Japonii, podała agencja Kiodo. Poprzez własną giełdę japońskie władze chcą doprowadzić do spadku cen kupowanego LNG. Japonia importuje rocznie ok. 80-85 mln ton tego surowca, od czasu, kiedy w 2011 r po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima, Tokio zdecydowało o zatrzymaniu pracy wszystkich swoich 55 reaktorów. Od 2015 r kraj powoli wraca do energetyki jądrowej. Rząd utworzył program zwiększenia zabezpieczeń przed tsunami  i kolejne reaktory są uruchamiane. Nowa polityka energetyczna Japonii przewiduje, że „atom” będzie jednym z filarów sektora energetycznego.

Do lutego 2016 r. cztery bloki jądrowe wznowiły pracę, a dalsze 20 bloków prowadzi modernizację. Japonia planuje dalszy rozwój energetyki jądrowej, łącznie z  budową zakładów przerobu paliwa wypalonego i reaktorów IV generacji.

Jednak do tego czasu gaz skroplony pozostanie głównym surowcem energetycznym w Kraju Kwitnącej Wiśnie. W 2014 r konsumpcja gazu w Japonii wyniosła 101,5 mln ton naftowego ekwiwalentu (dane BP) i ustępowała tylko zużyciu w USA, Rosji, Chinach i Iranie. O ile jednak wszystkie te kraje korzystają z własnego surowca (Chiny importują 1/4 potrzebnego LNG), to Japonia go w całości kupuje za granicą (120,6 mld m3 w 2014 r).

Dlatego cena w 2014 r dla Japonii (LNG Japan cif) wyniosła 16,33 dol./1 mln Btu (brytyjska jednostka cieplna). W tym samym roku w Niemczech było to 9,11 dol., w Wielkiej Brytanii 8,22 dol., w USA – 4,35 dol. a w Kanadzie – 3,87 dol. Głównymi dostawcami LNG do Japonii były Australia, Katar i Malezja.

Teraz Japonia chce nie tylko zorganizować u siebie handel gazem, ale też zmienić strukturę transakcji LNG. Obecnie kupujący przy zawieraniu kontraktu długoterminowego, nie ma prawa odsprzedawać nadwyżek. Te niesprawiedliwe warunki chce zmienić Japonia. Razem z giełdą, Tokio zainwestuje też w budowę w magazyny gazu dużej pojemności. To także pozwoli Japonii zostać azjatyckim centrum magazynowania gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja i Ukraina bliżej gazowej umowy tranzytowej

Jest wstępne porozumienie Ukrainy i Rosji w sprawie nowej umowy na tranzyt rosyjskiego gazu. ...

Szwedzki rząd: budowa Nord Stream 2 osłabi nasze bezpieczeństwo

Szefowa szwedzkiej dyplomacji oraz minister obrony Szwecji oznajmili we wtorek, że wykorzystanie szwedzkich portów ...

Tania ropa zmusza do reform

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Jakie wsparcie dla Opola i Kozienic

Budowane dziś bloki mogą nie zostać zakwalifikowane do kategorii jednostek nowych w aukcjach rynku ...

PGNiG inwestuje w gazociągi

URE zaakceptowało dwuletni program inwestycyjny koncernu w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa na poziomie 2,86 ...