Gazprom zwiekszył tranzyt przez Ukrainę

Russian state-run exporter OAO Gazprom branded end caps sit on sections of pipeline at the halted construction site for the South Stream gas project in Sajkas, Serbia, /Bloomberg

Rosjanie nie mają wyjścia i po obcięciu im o połowę dostępu do gazociągu Opal – lądowej części gazociągu północnego, więcej gazu kierują przez magistrale Ukrainy.


Według danych słowackiego operatora Eustream, wniosek Gazpromu na tranzyt gazu w punkcie granicznym Velyke Kapuszany między Słowacją a Ukrainą wzrósł do 154,7 mln m3. Przed sobotnim ograniczeniem o połowę dostępu do Opal, Rosjanie przesyłali korytarzem użgorodzkim (gazociąg Ukraina-Słowacja) średnio 145,4 mln m3.


Zaraz po wyroku sądu Unii, który uznał racje Polski i ograniczył Gazpromowi dostęp do Opal, gotowość zwiększenia przesyłu zadeklarowali operatorzy gazociągów na Ukrainie i Słowacji.
„Jeżeli Gazprom chce dostarczać gaz tam, gdzie dostarczał za pośrednictwem Opal, ale krótszą drogą, to ukraińskie i słowackie magistrale bez problemów sobie z tym poradzą. Tak jak robiły to do momentu, kiedy Gazprom dostał dostęp do całej mocy Opal” – napisał na portalu społecznościowym Andrij Kobolew prezes ukraińskiego Naftogazu.


– Cieszymy się, że europejski sąd uznał wagę zasady solidarności, a niemiecki regulator operacyjnie zareagował na decyzję sądu… Dobrze, że sąd przywrócił sprawiedliwość i ochronił konkurencyjność – dodał ukraiński menadżer.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG szuka możliwości zwiększenia wydobycia gazu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Konieczna jest zmiana modeli biznesowych Konsument ...

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...

Serinus czeka na nowe urządzenia

Aby spółka mogła rozpocząć komercyjne wydobycie gazu w Rumunii potrzebuje dwóch modułów, które właśnie ...

Bruksela: Polska nie musi notyfikować ustawy o energii

– Jeżeli Polska oceni, że nowa ustawa nie wiąże się z pomocą państwa, wówczas ...

Gazprom traci na kolejnych rynkach

Bułgaria i Słowacja podpisały memorandum o budowie gazociągu Eastring między obom krajami. Umowę podpisali ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...