Wielka reorganizacja w Enerdze

materiały prasowe

Do 13 z 44 zmniejszy się docelowo liczba spółek zależnych w grupie Energa. Dzięki temu gdański koncern zaoszczędzi 40 mln zł.

Jak tłumaczy spółka celem jest zarówno poprawa efektywności jak i rentowności. Ma to być możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu nowego modelu biznesowego, którego celem jest uproszczenie struktury grupy. Zamiast dotychczasowych działających autonomicznie segmentów Energa wprowadzi model oparty na liniach biznesowych, czyli: wytwarzaniu, OZE, dystrybucji i sprzedaży, inwestycjach i usługach wewnętrznych. Pozwoli to na większą optymalizację zarządzania, wzmocnienie roli nadzoru właścicielskiego, uproszczenie wewnętrznych procedur oraz lepsze wykorzystanie potencjału pracowników.

– Znaczące inwestycje, które planujemy zrealizować w najbliższych latach, wymagają największej uwagi i pełnego nadzoru. Nasi akcjonariusze oczekują sprawnego zarządzania i większej kontroli nad realizowanymi przedsięwzięciami, dlatego inwestycje w Ostrołęce i na Wiśle będą nadzorowane bezpośrednio przez Energa SA (jednostkę dominującą – red.) – stwierdza cytowany w komunikacie spółki Dariusz Kaśków, prezes Energi.

W ramach nowej struktury spółki córki będą podlegać bezpośrednio jednostce dominującej. Zmniejszenie ich liczby będzie skutkować odpowiednią redukcją zarządów i rad nadzorczych. Skróci to ścieżkę decyzyjną, szczególnie istotną w przypadku dwóch dużych inwestycji, które Energa przygotowuje: budowy Ostrołęki C oraz elektrowni wodnej na drugim stopniu na Wiśle. W zakładanym modelu Energa będzie odpowiedzialna za realizację spójnej polityki innowacyjności w całej grupie, zgodnie z możliwościami pojawiającymi się w otoczeniu rynkowym.

W obszarze wytwarzania, spółki zarządzające aktywami konwencjonalnymi, kogeneracyjnymi oraz jednostki odpowiadające za odnawialne źródła energii zostaną zintegrowane w ramach głównej struktury, odrębnym podmiotem pozostanie spółka serwisowa. W podobny sposób zostanie zintegrowanych sześć podmiotów operatorskich w ramach Energa-Operator, a pozostałe firmy – stworzą spółkę pomocniczą remontowo – inwestycyjną. W dotychczasowym segmencie sprzedaży pozostanie spółka Energa Obrót. Zarządzanie spółką Energa Oświetlenie zostanie przejęte bezpośrednio przez Energa. Tym samym Energa przejmie kontrolę nad podmiotem świadczącym znaczną część usług samorządom.

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjski inwestor nie chce likwidacji kopalni Krupiński

Tamar Resources, który chciałby wydobywać węgiel w Polsce, traci cierpliwość. W mocnych słowach podsumowuje ...

Nord Stream-2 dostał kosza na Łotwie

Łotwa otrzymała intratną propozycję udziału swoich portów w budowie Nord Stream-2. I ją odrzuciła. ...

Gazprom i Naftogaz siadają do stołu

Szefowie koncernów negocjują dostawy gazu na 2016 rok. Gazprom jest gotowy dać zniżkę, ale ...

Europa deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale tego nie robi

W 2015 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w UE wzrosły o ...

CEZ kupuje firmę Metrolog

CEZ przejął 100 proc. udziałów w spółce Metrolog. Firma jest jednym z wiodących producentów ...

PKN Orlen ma umowę na sprzedaż propylenu

Koncern pozyskał już kupca na dodatkową produkcję z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku. ...