Wielka reorganizacja w Enerdze

materiały prasowe

Do 13 z 44 zmniejszy się docelowo liczba spółek zależnych w grupie Energa. Dzięki temu gdański koncern zaoszczędzi 40 mln zł.

Jak tłumaczy spółka celem jest zarówno poprawa efektywności jak i rentowności. Ma to być możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu nowego modelu biznesowego, którego celem jest uproszczenie struktury grupy. Zamiast dotychczasowych działających autonomicznie segmentów Energa wprowadzi model oparty na liniach biznesowych, czyli: wytwarzaniu, OZE, dystrybucji i sprzedaży, inwestycjach i usługach wewnętrznych. Pozwoli to na większą optymalizację zarządzania, wzmocnienie roli nadzoru właścicielskiego, uproszczenie wewnętrznych procedur oraz lepsze wykorzystanie potencjału pracowników.

– Znaczące inwestycje, które planujemy zrealizować w najbliższych latach, wymagają największej uwagi i pełnego nadzoru. Nasi akcjonariusze oczekują sprawnego zarządzania i większej kontroli nad realizowanymi przedsięwzięciami, dlatego inwestycje w Ostrołęce i na Wiśle będą nadzorowane bezpośrednio przez Energa SA (jednostkę dominującą – red.) – stwierdza cytowany w komunikacie spółki Dariusz Kaśków, prezes Energi.

W ramach nowej struktury spółki córki będą podlegać bezpośrednio jednostce dominującej. Zmniejszenie ich liczby będzie skutkować odpowiednią redukcją zarządów i rad nadzorczych. Skróci to ścieżkę decyzyjną, szczególnie istotną w przypadku dwóch dużych inwestycji, które Energa przygotowuje: budowy Ostrołęki C oraz elektrowni wodnej na drugim stopniu na Wiśle. W zakładanym modelu Energa będzie odpowiedzialna za realizację spójnej polityki innowacyjności w całej grupie, zgodnie z możliwościami pojawiającymi się w otoczeniu rynkowym.

W obszarze wytwarzania, spółki zarządzające aktywami konwencjonalnymi, kogeneracyjnymi oraz jednostki odpowiadające za odnawialne źródła energii zostaną zintegrowane w ramach głównej struktury, odrębnym podmiotem pozostanie spółka serwisowa. W podobny sposób zostanie zintegrowanych sześć podmiotów operatorskich w ramach Energa-Operator, a pozostałe firmy – stworzą spółkę pomocniczą remontowo – inwestycyjną. W dotychczasowym segmencie sprzedaży pozostanie spółka Energa Obrót. Zarządzanie spółką Energa Oświetlenie zostanie przejęte bezpośrednio przez Energa. Tym samym Energa przejmie kontrolę nad podmiotem świadczącym znaczną część usług samorządom.

Mogą Ci się również spodobać

Pekao dokłada się do największej farmy wiatrowej w Polsce

Bank współfinansuje budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce. Także inne banki wracają do ...

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

Walka o rynek mocy idzie na dwa fronty

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nadciąga elektryczne tsunami Miliardy euro i ...

W Paryżu o klimacie

W stolicy Francji trwa szczyt klimatycznego ONZ. Podstawowa kwestia, redukcja emisji CO2, rozbija się ...

Rosja dała zniżkę Ukrainie

Na prośbę Ukrainy, Rosja zgodziła się obniżyć cenę gazu do 247 dol. za tysiąc ...

Konieczne dalsze inwestycje w moce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły do konsultacji projekt planu rozwoju zaspokojenia zapotrzebowania na energię do ...