Novatek Polska inwestuje u sąsiadów

Polska spółka rosyjskiego koncernu wchodzi na rynki autogazu Czech, Słowacji i Niemiec.

Novatek poinformował, że Novatek Polska będzie sprzedawał LPG także w krajach sąsiednich: „Po sześciu latach działalności firmy w Polsce mamy 20 proc. udziału na silnie rozwiniętym i konkurencyjnym rynku. Swój sukces Novatek Polska postanowił rozszerzyć na ościenne państwa, tj. Czechy, Słowację i Niemcy, gdzie autogaz należy do najbardziej popularnych paliw alternatywnych”.

Rosjanie podkreślają, że „Polska to jeden z najlepiej rozwiniętych rynków autogazu w Europie, drugi po Turcji”.

Według Niemieckiej Organizacji Gazu Płynnego DVFG, po drugiej stronie Odry prawie pół miliona pojazdów napędzanych jest autogazem, a ich kierowcy mają do dyspozycji ok. 7000 stacji tankowania LPG. Dla porównania w Polsce jest ok. 5000 stacji przy trzech milionach aut zasilanych gazem płynnym.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zagranicznych importerów Novatek Polska oferuje możliwość odbioru swojego LPG w terminalach w Polsce. Gaz płynny jest tam transportowany z Rosji koleją, tzw. szerokim torem, co gwarantuje jego oryginalność i niezakłóconą niepotrzebnymi przeładunkami wysoką jakość.

– Wierzę, że podobnie jak w Polsce, nasi sąsiedzi także docenią naturalne pochodzenie gazu płynnego Novatek, jego unikalne i bardzo stabilne parametry oraz niską zawartość siarki, co przekłada się na trwałość oraz bezpieczeństwo podzespołów samochodowych – zapewnia Dariusz Bratoń, prezes Novatek Polska Sp. z o.o.

Novatek jest największym prywatnym producentem gazu w Rosji. Głównymi udziałowcami jest prezes Leonid Michelson (najbogatszy Rosjanin 2016 r wg. Forbes’a) oraz Gennadij Timczenko bliski znajomy prezydenta Rosji. Główne wydobycie koncern prowadzi na półwyspie jamalskim; tam też buduje wspólnie z francuskim Total i chińskim CNPC największe w Rosji zakłady skraplania gazu Jamal LNG. Produkcja ma ruszyć za dwa lata i wynieść docelowo 16 mln ton rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Norweskie złoża arktyczne większe niż szacowano

Norwegia poinformowała, że zwiększyła szacunki arktycznych złóż ropy i gazu o 1,37 mld metrów ...

Świat pożarł więcej energii

W 2017 r świat znów pożarł więcej energii, a więc i surowców do jej ...

General Electric kapituluje przed Estonią

Amerykański gigant energetyczny zapłaci estońskiej firmie 66 mln euro rekompensaty za opóźnienia w uruchomieniu ...

Propaganda Rosji przekonała Zachód do Nord Stream

Akceptacja Nord Stream przez opinię publiczną krajów zachodnich to wyraz skutecznego oddziaływania rosyjskiej maszyny ...

Prosumenci muszą wyjść na plus

Proponowane przepisy dotyczące wsparcia dla mikroinstalacji wymagają doprecyzowania – wskazują eksperci. Ministerstwo Energii rozpoczęło ...

Dostawcy gazu coraz ostrzej walczą o klientów

Do dziś sprzedawcę gazu zmieniło 22 tys. osób i firm. Na koniec 2016 r. ...