OPEC+. Kompromis przy piątym podejściu. Są szczegóły

OPEC+: kompromis ze szczegółami
OPEC+: kompromis ze szczegółami
Bloomberg

Kraje porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy OPEC+ zgadzają się na zwiększenie produkcji i przedłużenie umowy do końca 2022 r.

Przy piątej próbie przedstawiciele 23 krajów eksportujących „czarne złoto” uzgodnili parametry umowy na resztę roku. Od sierpnia do grudnia zwiększą produkcję o 400 tys. baryłek dziennie w każdym miesiącu. W efekcie na rynek trafią łącznie 2 mln baryłek dziennie dodatkowych dostaw.

Czytaj także: OPEC+: nie ma zgody, jest skandal

Jednocześnie w 2022 r. zmienią się warunki porozumienia zawartego po raz pierwszy w listopadzie 2016 r.. Główny parametr – bazowy poziom produkcji dla każdego z krajów, od którego liczone są kwoty dostaw – zostanie zwiększony.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – główny opozycjonista w OPEC+, które zażądały dla siebie zwiększenia limitu o 650 tys. baryłek dziennie (b/d), zgodziły się na kompromisową opcję – 330 tys. (z 3,17 do 3,5 mln b/d).

W przypadku Rosji i Arabii Saudyjskiej bazowy poziom produkcji zostanie zwiększony o 0,5 mln baryłek dziennie do 11,5 mln baryłek dziennie. Rośnie również bazowy poziom produkcji dla Kuwejtu i Iraku – o 150 tys. b/d, odpowiednio do 4,803 i 2,959 mln b/d. Nowe limity obowiązują od maja 2022 r.

Wydobycie ropy w Rosji osiągnie poziom sprzed kryzysu w maju 2022 r. – poinformował w niedzielę wicepremier Aleksandr Nowak w wywiadzie dla telewizji Rossija24.

„Przy średniej cenie 60 dolarów za baryłkę dochody budżetowe wyniosą dodatkowo ponad 400 miliardów rubli. To pozytywny moment, bo doprowadzi do ożywienia działalności inwestycyjnej, w tym także w naszym przemyśle naftowym. To dodatkowe zamówienia dla przemysłu, dodatkowe dochody podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej – podkreślił Rosjanin.

Czytaj także: Czy amerykański kontrakt ZEA pogrąży OPEC+?

Według rosyjskiego wicepremiera decyzja o zwiększeniu produkcji została podjęta m.in. ze względu na braki ropy i produktów naftowych na globalnym rynku i pomoże to ustabilizować ten rynek. Kolejnym czynnikiem była lepsza prognoza OPEC+ co do globalnego wzrostu gospodarczego. Teraz na poziomie 5,5-6 procent. Nowak podkreślił, że na zbliżającym się spotkaniu OPEC+ 1 września możliwe jest podjęcie nowych działań naprawczych na rynku ropy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawo dla ekosiłowni do poprawki

Brukseli nie podobają się zapisy noweli ustawy o odnawialnych źródłach. Sprawą zajął się UOKiK. ...

Mamy nadprodukcję węgla

Artur Soboń wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Prezesi ...

Rosja rozwiązała umowę naftową z Ukrainą

Umowa o transporcie ropy i produktów naftowych ukraińskimi ropociągami przestała obowiązywać. Moskwa uznała ją ...

Niższa taryfa dystrybucyjna w PGNiG

Średnio o 7,37 proc. spadną opłaty dystrybucyjne pobierane przez zależną firmę PSG. To może ...

Niemieckie firmy dostarczą rury dla Nord Stream 2

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą ...

Unijne miliardy dla regionów węglowych

Dwa miliardy euro dostanie Polska z nowo tworzonego unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To najwięcej ...