Niezależny od Rosji rurociąg tłoczy gaz do Europy

Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu do Europy systemem trzech gazociągów przechodzących przez Gruzję, Turcję i dwa morza – Kaspijskie i Adriatyk. To pierwsza trasa transportu gazu ze wschodu, która omija Rosję i Ukrainę.

Rozpoczęcie pracy całego Południowego Korytarza Gazowego (PKG) ogłosiło w czwartek 31 grudnia ministerstwo energii Azerbejdżanu: „Cel strategiczny (w realizacji projektu – red.) Południowego Korytarza Gazowego został osiągnięty”. Azerowie zwracają uwagę, że rozpoczęcie dostaw błękitnego paliwa na rynek europejski „otwiera nowy rozdział w rozwoju Azerbejdżanu jako eksportera gazu”.

Baku będzie w stanie dostarczać Europie ponad 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez co najmniej 25 lat. Z tego ok. 8 mld m sześc. trafi do Włoch, a 1 mld m sześc. do Grecji i Bułgarii. Reszta zostanie sprzedana na sąsiednie rynki.

Budowa gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) jednego z elementów Południowego Korytarza Gazowego w Grecji w 2017 r. /Bloomberg

PKG to projekt ogromny, jego koszty wraz z kosztami uruchomienia wydobycie z podmorskiego złoża szacowane są na 40 mld dol. To także projekt, który był testem współpracy bardzo różnych krajów. Na korytarz składają się bowiem trzy gazociągi idące przez tak różne państwa jak Gruzja i Azerbejdżan, czy Grecja i Turcja.

Południowy Korytarz Gazowy jest pierwszym systemem transportu gazu na teren Wspólnoty, który omija Rosję i Ukrainę, a za źródło surowca ma zasoby Azerbejdżanu. Jeżeli do magistrat odłączy się Turkmenistan posiadający czwarte złoża gazu na świecie, to wielkość przesyłu może zostać podwojona. Możliwa jest też budowa kolejnej równoległej nitki PKG, co jeszcze zwiększy moc przesyłową.

Budowa gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) jednego z elementów Południowego Korytarza Gazowego w Grecji w 2017 r. /Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mniej chętnych na ropę

Kraje OPEC zdecydowały o zmniejszeniu wydobycia, by zatrzymać spadek cen surowca. Niewiele to jednak ...

Ropa łapie balans

Światowy rynek ropy jest bliski osiągnięcia równowagi a ceny zaczynają się stabilizować uważają najważniejsi ...

ZUS chce upadłości Petrolinvestu

Sąd już zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. ZUS złożył wniosek o ...

Plan naprawczy dla PGG poznamy 23 lipca

W najbliższy czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przedstawi związkom zawodowym plan naprawczy Polskiej Grupy ...

Czy warto inwestować w atom?

Uwzględniając szybkość rozwoju innych form wytwarzania energii, szczególnie z OZE, wielkie bloki jądrowe o ...

Strategia atomowa po nowemu

Nowa wersja programu polskiej energetyki jądrowej przewiduje budowę dużych siłowni o łącznej mocy 6–9 ...