Układacz rur Gazpromu nagle zmienił trasę. Dokąd płynie?

Bloomberg

Statek Gazpromu do układania rur na morskim dnie, płynący z Nachodki na Morzu Japońskim na Bałtyk, nagle zmienił trasę i zamiast do Singapuru, popłynął na Sri Lankę. To znacznie wydłuży dotarcie statku na Bałtyk. Miał tam dokończyć gazociąg Nord Stream-2.

„Akademik Czerski” – należący do Gazpromu statek do układania rurociągów na morskim dnie miał 22-24 lutego dopłynąć do portu w Singapurze. Ale 24 lutego jednostka zmieniła kierunek i jako punkt przeznaczenia podała stolicę Sri Lanki – Colombo, informują portale Marine Traffic i Vesselfinder, śledzące ruchy statków. Według Marine Traffic do stolicy Sri Lanki rosyjska jednostka dopłynie około 18 marca.

Nie wiadomo, co jest powodem zmiany (wydłużenia) trasy. Czy jest to koronawirus? Być może. „Akademik Czerski” miał dotrzeć na Bałtyk w końcu marca, ale ten termin jest teraz niemożliwy. Nie wiadomo też czy statek poradzi sobie z dokończeniem 160 km gazociągu Nord Stream-2.

Według rosyjskich specjalistów – nie jest on zdolny do układania rur tak dużych średnic (ponad 2 metry), do tego we wzburzonych wodach duńskiej strefy. Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.

Gazociąg Nord Stream-2 w wyniku amerykańskich sankcji z grudnia 2019 r., jest opóźniony o co najmniej rok. Pierwotnie gazociąg (2 nitki) o mocy 55 mld m3 gazu rocznie miał być gotowy do końca 2019 r. Dzięki niemu Rosjanie chcieli zminimalizować rolę Ukrainy jak kraju tranzytowego dla swojego surowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy instrument dla biogazu rolniczego na TGE

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcji ...

Przemysł gotowy na gospodarkę obiegu zamkniętego?

Jednym z kluczowych elementów jakie nowa Komisja Europejska chce wdrażać w gospodarkach krajów członkofwskich ...

Rosja chce sprzedawać gaz Ukrainie po 180 dolarów. Ukraina woli rewers

Rosja jest gotowa sprzedawać Ukrainie gaz po 180 dolarów za tysiąc m sześciennych, lecz ...

Prąd płynie przez granice

Trzeba zwiększyć zdolności przesyłowe. To ożywi handel i zwiększy bezpieczeństwo – mówi Ireneusz Łazor, ...

Putin ogłosił nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Obrona monopolu Gazpromu zagranicą i przeciwdziałanie dyskryminacji rosyjskich koncernów energetycznych na świecie, to główne ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu dalsze podwyżki na stacjach paliw

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu zmierzymy się z dalszymi podwyżkami cen ...