Układacz rur Gazpromu płynie na pomoc przy Nord Stream-2

Bloomberg

Z portu Nachodka nad Morzem Japońskim wyruszył na Bałtyk statek Gazpromu do układania rur gazociągowych. Ma położyć ostatnie 160 km Nord Stream-2. Termin oddania gazociągu Moskwa przesunęła o rok.

Statek Akademik Czerski wypłynął w sobotę z Nachodki, gdzie cumował od października 2019 r. Teraz zmierza do Singapuru, gdzie dotrze 22 lutego, podała agencja Prime za portalem nawigacyjnym Vesselfinder. Dopłynięcie na Bałtyk zajmie rosyjskiej jednostce ponad miesiąc.

W grudniu, w wyniku amerykańskich sankcji, z układania gazociągu cofał się najlepszy na świecie specjalista w tej dziedzinie – szwajcarski Allseas. Szwajcarzy posiadają najnowocześniejszy statek do układania rur dużych średnic – Pioneering Spirit. A takie rury są w wypadku dwóch nowych nitek gazociągu północnego.

Allseas zapowiedział, że na Bałtyk nie wróci, co zatrzymało inwestycję 160 km przed jej ukończeniem. W końcu grudnia 2019 r. Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji mówił, że Akademik Czerski jest jedną z możliwości dobudowy gazociągu, ale będzie potrzebny dodatkowy czas, na przygotowanie statku do pracy.

Dziś (11 lutego) przedstawiciele Gazpromu zapowiedzieli podczas Dnia Inwestora skończenie budowy Nord Stream-2 do końca 2020 r.

Nie wiadomo jednak czy statek z Nachodki rzeczywiście poradzi sobie z ułożeniem rur o średnicy ponad 1 m, na głębokości ok. 40 m, na zimowym Bałtyku. Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgiel pod ostrzałem

USA znalazły się w izolacji. To ostrzeżenie dla wielkich trucicieli, takich jak Polska. „Batalię ...

Ustawa zamrażająca ceny energii trafi do Trybunału

Firmy mogą szukać ratunku w sądach – mówi mec. Jan Sakławski z kancelarii Brysiewicz ...

Wyścig z Nord Stream 2

Nie ustaje presja na wstrzymanie budowy nowego gazociągu Gazpromu. Ale w UE większości dla ...

Lotos ma nową radę nadzorczą

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos odwołało ze składu rady nadzorczej Katarzynę Witkowską i ...

Czarny scenariusz dla ropy

Na początku ubiegłego roku Ed Morse, szef zespołu analityków surowcowych Citigroup, prognozował że cena ...

Nord Stream-2: sankcje USA coraz bliżej

Komisja Senatu USA zaakceptowała sankcje wobec uczestników budowy rosyjskiego gazociągu. Jeżeli poprze je cały ...