PGNiG: pełne magazyny gazu

Podziemne magazyny błękitnego paliwa w Polsce są już wypełnione w 98 proc. PGNiG zapewnia, że zimą może również zwiększyć dostawy surowca z zagranicy.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapewnia, że błękitnego paliwa w sezonie grzewczym 2019/2020 nie zabraknie, nawet w sytuacjach problemów z dostawami z kierunku wschodniego. – Umowy na dostawy gazu zawarte przez spółki grupy kapitałowej PGNiG z dostawcami z zagranicy oraz umowy na rezerwację przepustowości i mocy z operatorami systemu przesyłowego gazowego, operatorem systemu magazynowania oraz operatorem terminala LNG w Świnoujściu, zapewniają w pełni pokrycie zapotrzebowania klientów grupy kapitałowej PGNiG przez cały rok – twierdzi biuro prasowe koncernu.

 

Bloomberg

 

Jednym z kluczowych elementów zapewnienia ciągłości dostaw w naszym kraju w okresie zimowym są podziemne magazyny gazu. Z ostatnich danych wynika, że obecnie są wypełnione w 98 proc., co oznacza, że znajduje się w nich 33,67 tys. GWh (gigawatogodzin) błękitnego paliwa, czyli nieco ponad 3 mld m sześc. Dla porównania rocznie zużywamy około 18 mld m sześc. tego surowca.

 

Na maksymalnym poziomie zapasy zgromadzono w tzw. Grupie Instalacji Magazynowych Sanok. W jej skład wchodzą obiekty zlokalizowane w południowo-wschodniej i południowej części kraju wybudowane w wyeksploatowanych kopalniach gazu. Chodzi o magazyny miejscowościach: Husów, Strachocina, Swarzów i Brzeźnica. Dwa pierwsze znajdują się w woj. podkarpackim, a dwa ostatnie w woj. małopolskim. W 99 proc. jest z kolei wypełniony największy polski magazyn gazu znajdujący się w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie). Najmniej bo 94-proc. całości pojemności wypełnione są obiekty zaliczane do Grupy Instalacji Magazynowych Kawerna, czyli znajdujące się w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) i Kosakowie (woj. pomorskie). To obiekty wybudowane w podziemnych pokładach soli charakteryzujące się najszybszą możliwością zatłaczania i odbierania zgromadzonego w nich gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen porozumiał się ze Skarbem Państwa w sprawie Energi

PKN Orlen podpisał 18 kwietnia porozumienie ze Skarbem Państwa w sprawie planowanego przejęcia Energi. ...

Chludziński: Miedź ma przed sobą świetny czas

Jeśli spojrzeć na liczbę otwieranych projektów górniczych i prognozowany popyt, to widać, że będą luki ...

Prąd znaleziony w lesie

Żaden inny kraj na świecie nie wykorzystuje tak efektywnie biomasy do produkcji prądu, jak ...

Nord Stream 2 odpowie Polsce

Do najbliższego wtorku Polska otrzyma oficjalną odpowiedź uczestników projektu Nord Stream-2. Na razie na ...

General Electric na wielkich zakupach

Amerykański koncern technologiczny kupił jedną z największych firm obsługujących branżę wydobycie ropy i gazu. ...

Polskie emisje osiągnęły wysoki poziom z lat 90.

Dziś Polska emituje tyle CO2, co w epoce, w której funkcjonował przemysł ciężki z ...