PGNiG: pełne magazyny gazu

Podziemne magazyny błękitnego paliwa w Polsce są już wypełnione w 98 proc. PGNiG zapewnia, że zimą może również zwiększyć dostawy surowca z zagranicy.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapewnia, że błękitnego paliwa w sezonie grzewczym 2019/2020 nie zabraknie, nawet w sytuacjach problemów z dostawami z kierunku wschodniego. – Umowy na dostawy gazu zawarte przez spółki grupy kapitałowej PGNiG z dostawcami z zagranicy oraz umowy na rezerwację przepustowości i mocy z operatorami systemu przesyłowego gazowego, operatorem systemu magazynowania oraz operatorem terminala LNG w Świnoujściu, zapewniają w pełni pokrycie zapotrzebowania klientów grupy kapitałowej PGNiG przez cały rok – twierdzi biuro prasowe koncernu.

 

Bloomberg

 

Jednym z kluczowych elementów zapewnienia ciągłości dostaw w naszym kraju w okresie zimowym są podziemne magazyny gazu. Z ostatnich danych wynika, że obecnie są wypełnione w 98 proc., co oznacza, że znajduje się w nich 33,67 tys. GWh (gigawatogodzin) błękitnego paliwa, czyli nieco ponad 3 mld m sześc. Dla porównania rocznie zużywamy około 18 mld m sześc. tego surowca.

 

Na maksymalnym poziomie zapasy zgromadzono w tzw. Grupie Instalacji Magazynowych Sanok. W jej skład wchodzą obiekty zlokalizowane w południowo-wschodniej i południowej części kraju wybudowane w wyeksploatowanych kopalniach gazu. Chodzi o magazyny miejscowościach: Husów, Strachocina, Swarzów i Brzeźnica. Dwa pierwsze znajdują się w woj. podkarpackim, a dwa ostatnie w woj. małopolskim. W 99 proc. jest z kolei wypełniony największy polski magazyn gazu znajdujący się w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie). Najmniej bo 94-proc. całości pojemności wypełnione są obiekty zaliczane do Grupy Instalacji Magazynowych Kawerna, czyli znajdujące się w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) i Kosakowie (woj. pomorskie). To obiekty wybudowane w podziemnych pokładach soli charakteryzujące się najszybszą możliwością zatłaczania i odbierania zgromadzonego w nich gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bundestag nie wsparł Nord Stream 2. Niepewny los gazociągu

Niemiecki parlament przytłaczającą większością głosów odrzucił pakiet działań, które miały pomóc Gazpromowi dokończyć budowę ...

Konferencja klimatyczna młodzieży LCOY zakończyła się w Katowicach

W weekend 26 – 27 października w Katowicach odbyła się Local Conference of Youth, ...

Kolejny pozew Naftogazu za Krym

Ukraiński koncern państwowy złożył w sądzie w Hadze kolejny pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej. Domaga ...

Ustawa antysmogowa – dobre narzędzie, ważna edukacja

Z podpisu prezydenta pod „ustawą antysmogową” cieszą się wszyscy, którzy działają na rzecz czystego ...

Gazowa pewność siebie z pytajnikiem

Kremlowscy urzędnicy są przekonani, że sankcje USA nie przeszkodzą Gazpromowi w oddaniu w terminie ...

Ropa z Rosji zyskuje w USA, traci w Chinach

Zaskakujące dane o imporcie ropy i produktów naftowych do USA i Chin. Rosja wysunęła ...