Nord Stream-2: sankcje USA coraz bliżej

Komisja Senatu USA zaakceptowała sankcje wobec uczestników budowy rosyjskiego gazociągu. Jeżeli poprze je cały parlament a prezydent podpisze, Gazprom czekają kłopoty. Rosjanie lekceważą zagrożenie.

Komisja spraw międzynarodowych Senatu USA zaakceptowała projekt sankcji przeciwko gazociągowi Nord Steram-2, poinformowała dziś agencja Reuters. Projekt wspólnie złożyli senatorowie z obu partii – Republikanów i Demokratów, co daje mu duże szanse na uchwalenie. Proponują m.in. zakaz wjazdu do USA, zamrożenie aktywów na terenach znajdujących się pod amerykańską jurysdykcją, wszystkich osób, które przyczyniły się do „sprzedaży, wydzierżawienia lub uczestniczyły w sprzedaży czy dzierżawie” statków do układania rurociągów na dnie morza na głębokości 30 m i więcej.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zegar tyka dla Nord Stream-2

 

To uderza bezpośrednio w firmy i kierownictwa pracujące przy układaniu Nord Steram-2  Allseas (Szwajcaria) i Saipem (Włochy). W wypadku uchwalenia pod sankcjami znajdą się także zachodni partnerzy Gazpromu – koncerny energetyczne z Austrii (OMV), Niemiec (Uniper i Winetrshall), Francji (Engie) i Holandii (Shell). Teraz projekt czeka głosowanie w senacie i Kongresie, a w wypadku uchwalenia – podpis Donalda Trumpa. Agencja przypomina, że w senacie znajduje się jeszcze jeden podobny projekt sankcji, który został już przegłosowany. Złożyła go grupa kongresmenów. W tym przypadku sankcje objęłyby nie tylko Nord Stream-2, ale też Turecki Potok (gazociąg z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego).

 

Bloomberg

 

Rosjanie bagatelizują zagrożenie. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że punkt w którym budowę można zatrzymać został przekroczony i nie ma prawnych możliwości zatrzymania inwestycji.Miller dodał, że uruchomienie gazociągu w końcu roku pozostaje aktualne, pomimo braku pozwolenia Danii na przejście rury przez duńskie wody.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Techniczna zmiana ocen

Agencja Fitch podniosła krajowe długoterminowe ratingi dla niektórych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa W ...

PKN Orlen znów poprawił wyniki

Płocki koncern zwiększył przychody i zyski na każdym poziomie prowadzonej działalności m.in. dzięki wysokiej ...

Trudna walka ze smogiem

Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii. Jak to zmienić? Według ...

Lublin jako pierwszy uzyskał certyfikat smart city wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny

Inteligentne miasta z certyfikatem

Smart cities nie powstaną bez norm. To one zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki. ...

Czystsze powietrze w Krakowie, ale dopuszczalne normy wciąż przekroczone

W sobotę, wbrew wcześniejszym prognozom, powietrze w Krakowie uległo poprawie. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych ...

PGE przejdzie na dietę, ale najpierw ustala warunki

Związki największej spółki PGE negocjują ramowe porozumienia pracownicze do 2027 r. Obecne gwarancje wygasają ...