Zegar tyka dla Nord Stream-2

Bloomberg

Coraz mniej czasu ma Gazprom na zakończenie w tym roku rozbudowy o dwie nitki gazociągu północnego. Jeżeli do września nie dostanie pozwolenia Danii, terminu nie dotrzyma.

Eksperci pytani przez Financial Times są zdania, że krytycznym miesiącem dla Nord Stream-2 jest sierpień. Jeżeli do końca tego miesiąca Dania nie da zgody na położenie gazociągu przez swoje wody, to inwestycja nie zostanie ukończona w terminie czyli do końca tego roku.
„To już wywołuje (u inwestora – Gazpromu -red) niepokój, a nawet panikę” – mówił FT jeden z anonimowych źródeł zbliżonych do Nord Stream-2.

 

Bloomberg

 

Podobnego zdania są rosyjscy eksperci pytani przez agencję Prime. Dmitrij Marinczenko dyrektor ds surowców w Fitch uważa, że „dość oczywiste jest ryzyko przesunięcia na 2020r terminu oddania gazociągu do użytku, biorąc pod uwagę brak pozwolenia ze strony Danii”.
Maria Biełowa z Vygon Consulting zwraca uwagę, że nawet jeżeli Dania wyda zgodę w październiku, to możliwe jest ukończenie inwestycji na czas. Ale pod jednym warunkiem: jeżeli szwajcarskie statek Pioneer Spirit do układania gazociągu na dnie morza – nie ma już zajętych kolejnych terminów po grudniu 2019 r. – Jeżeli statek został już wynajęty po 2019 r, to krytyczny dla projektu jest sierpień – dodaje Biełowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa tanieje, bo Iran już załadował tankowiec dla Europy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informację, ...

Przyśpiesza budowa niemieckiego odcinka Nord Stream-2

Rosjanie są pewni swego, pomimo braku zgody Danii. Do układania rur podmorskiego odcinka dwóch ...

Rośnie ryzyko blackoutu w całej Europie

Piątkowa awaria systemu energetycznego w Wielkiej Brytanii to dla europejskiej energetyki powrót do rutyny ...

Połączenie Orlenu i Lotosu to ryzyko wzrostu cen

Firmy zyskają na logistyce oraz wspólnych zakupach ropy i gazu. A ograniczenie konkurencji na ...

PERN bez „Przyjaźni” – zmiana nazwy i logo spółki

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” zmienia nazwę i logo. Po rebrandingu spółka będzie funkcjonowała ...

Wiceprezes PGNiG: rozmawiamy nt. dostaw LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę – ...