Zegar tyka dla Nord Stream-2

Bloomberg

Coraz mniej czasu ma Gazprom na zakończenie w tym roku rozbudowy o dwie nitki gazociągu północnego. Jeżeli do września nie dostanie pozwolenia Danii, terminu nie dotrzyma.

Eksperci pytani przez Financial Times są zdania, że krytycznym miesiącem dla Nord Stream-2 jest sierpień. Jeżeli do końca tego miesiąca Dania nie da zgody na położenie gazociągu przez swoje wody, to inwestycja nie zostanie ukończona w terminie czyli do końca tego roku.
„To już wywołuje (u inwestora – Gazpromu -red) niepokój, a nawet panikę” – mówił FT jeden z anonimowych źródeł zbliżonych do Nord Stream-2.

 

Bloomberg

 

Podobnego zdania są rosyjscy eksperci pytani przez agencję Prime. Dmitrij Marinczenko dyrektor ds surowców w Fitch uważa, że „dość oczywiste jest ryzyko przesunięcia na 2020r terminu oddania gazociągu do użytku, biorąc pod uwagę brak pozwolenia ze strony Danii”.
Maria Biełowa z Vygon Consulting zwraca uwagę, że nawet jeżeli Dania wyda zgodę w październiku, to możliwe jest ukończenie inwestycji na czas. Ale pod jednym warunkiem: jeżeli szwajcarskie statek Pioneer Spirit do układania gazociągu na dnie morza – nie ma już zajętych kolejnych terminów po grudniu 2019 r. – Jeżeli statek został już wynajęty po 2019 r, to krytyczny dla projektu jest sierpień – dodaje Biełowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Joanna Maćkowiak-Pandera: Sterowanie cenami prądu może być szkodliwe

Ustawa regulująca ceny energii może wyrządzić więcej szkody niż pożytku – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, ...

Przyśpiesza budowa niemieckiego odcinka Nord Stream-2

Rosjanie są pewni swego, pomimo braku zgody Danii. Do układania rur podmorskiego odcinka dwóch ...

Rosneft łamie sankcje USA

Biały Dom oskarża rosyjski koncern państwowy i jego szefa, że kupuje ropę z Wenezueli, ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

W świadomości opinii publicznej problem odpadów zaczął się na wiosnę 2018 r., gdy wybuchła „bomba ekologiczna”, czyli kilkadziesiąt pożarów dzikich wysypisk śmieci i magazynów z wyselekcjonowanymi odpadami.

Gospodarka odpadami: czas na radykalne zmiany

Nowy system powinien uwzględniać rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „każdy kij ma ...

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...