Dobre perspektywy przed branżą paliw i gazu

Archiwum

Orlen, Lotos, MOL i Unimot liczą w II półroczu na dalszy wzrost popytu na paliwa w Polsce i regionie. Powinna też poprawić się pozycja konkurencyjna PGNiG.

W II połowie roku analitycy oczekują m.in. zwyżek wyników koncernów zajmujących się produkcją paliw płynnych. – Zakładam, że PKN Orlen i Grupa Lotos w III kw. poprawią swoje wyniki finansowe w stosunku do tego samego okresu 2016 r., głównie za sprawą utrzymujących się na rynku stosunkowo wysokich marż rafineryjnych – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Jego zdaniem w samej końcówce roku ze zwyżkami może być już trudniej ze względu na bardzo dobre wyniki osiągane przez oba koncerny rok wcześniej.

Grupom paliwowym sprzyja również rosnący popyt na paliwa. MOL Group oczekuje dalszego wzrostu zapotrzebowania na nie w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zauważa, że w I półroczu popyt zwyżkował o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu 2016 r. Przyczyną był przede wszystkim stabilny wzrost gospodarczy w regionie. W Polsce dodatkowo popyt na olej napędowy i benzyny wspierała skuteczna walka państwa z szarą strefą.

– Dobra sytuacja na rynku paliw pozytywnie wpływała na dalszy wzrost wyników Unimotu. Wreszcie o skali zysków w PGNiG zdecyduje wynik postępowania arbitrażowego w sprawie formuły i cen gazu w kontrakcie jamalskim – twierdzi Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Zakłada, że polska spółka wygra spór z Gazpromem i otrzyma jednorazową rekompensatę w wysokości ok. 1,3 mld zł. Jego zdaniem neutralny lub pozytywny wpływ na wyniki PGNiG powinno mieć zniesienie taryf na gaz i nowe regulacje dotyczące zapasów tego surowca. Sama spółka uważa, że zmiany w regulacjach dotyczących zapasów gazu będą skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Więcej w  „Parkiecie”

Mogą Ci się również spodobać

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...

OPEC boi się taniej ropy

Już w najbliższym tygodniu ceny ropy mogą wyraźnie spaść, obawia się kartel eksporterów. Wzrost ...

Jesienią możliwa zmiana prawa dla ekosiłowni

Nowe, małe biogazownie i hydroelektrownie w ramach nowelizacji dostaną taryfy gwarantowane. Podczas obrad Parlamentarnego ...

Niskie marże w Orlenie i Lotosie

W lutym płocki koncern zanotował najniższą marżę rafineryjną od grudnia 2014 r., a gdańska ...

Mniejsze nakłady na inwestycje w ZE PAK

W ubiegłym roku ZE PAK wydał na inwestycje 418 mln zł, to o prawie ...

Austria: Wybuch w stacji kompresorowej gazociągu

Jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych w wybuchu, do jakiego doszło we wtorek ...