Francuzi i Hiszpanie aktywni w farmach wiatrowych

Publikacja: 06.06.2020 07:48

Francuzi i Hiszpanie aktywni w farmach wiatrowych

Foto: energia.rp.pl

Farmę EDF zlokalizowano na kanale La Manche, na wysokości Fécamp w Normandii w odległości 13-22 km od wybrzeża. Farma będzie liczyć 71 wież o łącznej mocy 500 MW. Inwestycja za 2 mld dolarów zostanie oddana do użytku w 2023 r., a produkowana energia elektryczna pokryje roczne potrzeby 770 tys. mieszkańców departamentu Seine-Maritime, ponad 60 proc. ludności.

""

Turbiny wiatrowe /Bloomberg

energia.rp.pl

Przy budowie farmy znajdzie zatrudnienie 1400 ludzi, EDF Renouvelables zbuduje tę farmę z partnerami: kanadyjską Enbridge wyspecjalizowaną w transporcie, dystrybucji i wytwarzaniu energii oraz niemiecką WPD AG, specjalistą od turbin wiatrowych na lądzie i na morzu (od powstania w 1996 r. zainstalowała 2200 turbin na świecie).

W innym komunikacie Francuzi poinformowali o zawarciu z China Energy Investment Corporation (CEI) dwóch porozumień o zawiązaniu spółki j. v., która zajmie się na budową, eksploatacją i serwisowaniem dwóch farm generatorów wiatrowych Dongtai IV o mocy 302 MW, funkcjonującej od grudnia 2019 oraz Dongtai V (200 MW) przewidzianej do uruchomienia w 2021 r. Francuzi mają w spółce 37,5 proc. CEI resztę. Oba projekty u wybrzeża prowincji Jiangsu na północ od Szanghaju są pierwszymi w Chinach dla EDF.

""

Shutterstock

energia.rp.pl

Koncern naftowy Total zawarł z kolei z brytyjską SSE Renewables umowę o kupnie za 70 mln funtów 51 proc. w projekcie budowy farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji. Farma Seagreen 1 o łącznej mocy 1140 MW będzie największą tego typu instalacją w tej części Morza Północnego, oddalona od wybrzeża 27 km. Będzie wymagać zainwestowania ok. 3,7 mld dolarów (3,3 mld euro), pod koniec 2022 r. zacznie dostarczać elektryczność dla miliona domów. 15-letnie porozumienie z rządem brytyjskim przewiduje gwarantowane minimalne ceny energii z 42 proc. łącznej mocy, dalsze 30 proc. zostanie objęte odrębną umową z SSE. To pierwszy projekt na morzu francuskiego koncernu.

Hiszpańska Iberdrola ogłosiła natomiast plan zainwestowania we Francji 4 mld euro w ciągu 4 lat w projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. 2,4 mld euro przeznaczy na farmę generatorów wiatrowych u wybrzeża Saint-Brieuc w Bretanii, resztę w nowe instalacje słoneczne i wiatrowe na lądzie. — Francja jest dla nas strategicznym krajem. Iberdrola jest zainteresowana udziałem w tworzeniu nowych mocy wykorzystania energii wiatru — powiedział szef firmy, Ignacio Sanchez Galan.

""

Morskie turbiny wiatrowe/Bloomberg

energia.rp.pl

Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie
Nowa Energia
Globalna superpotęga energetyczna rodzi się na naszych oczach