W piątek sierpniowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie zlokalizowany w Holandii) spadły do 289,6 dol. (-11,3 proc.). Najnowsze kontrakty futures kosztowały 291,6 dol. (-10,6 proc.). W poniedziałek tendencja spadkowa była kontynuowana. Surowiec potaniał o kolejne 2 proc.
Ceny gazu w Europie lecą w dół od końca 2022 r. 25 maja, pierwszy raz od dwóch lat, gaz kosztował poniżej 300 dol. za 1000 m sześc. To ponad 13-krotnie mniej, niż wyniosły rekordowe wartości z pierwszych dni wiosny 2022 r. (3892 dol. za 1000 m sześc.), kiedy to Gazprom celowo ograniczył dostawy i zrywał kontrakty, by wywołać panikę na europejskim rynku.
Eksperci podkreślają, że gaz na europejskiej giełdzie tanieje dzięki kilku czynnikom. Pierwszym są szybko rosnące zapasy w podziemnych magazynach gazu (PMG) UE. Dziś jest już tam zajęte blisko 86 proc. dostępnej pojemności.
Czytaj więcej
Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że wyda „setki” nowych licencji na wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym, aby zabezpieczyć rezerwy energii. Jednocześnie zapewnił, że dąży do zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.
Wprawdzie zaspokaja to tylko 25 proc. potrzeb Unii, ale przez ponad rok rosyjskiej wojny europejskie społeczeństwa i biznes nauczyły się gaz oszczędzać i znajdować nowe źródła produkcji prądu. Na przykład Niemcy zredukowały popyt o 20 proc. Okazało się, że wcale nie potrzebują tyle surowca, a to, co mają, można wykorzystać racjonalniej.