Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy, co pozwala na wznowienie budowy przez Energinet – poinformował w komunikacie Gaz-System oraz duński operator Energinet. Prace na 40-kilometrowym gazociągi we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie, a nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
W maju 2021 r. pozwolenia środowiskowe dla części fragmentów budowy gazociągu zostało uchylone. Energinet podkreśla mimo to w swoim stanowisku, że utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe.
Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m sześc. w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m sześc. rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r. Gaz będzie pochodził ze złóż norweskich. Swoje koncesje ma tam PGNiG, który już zakontraktował ponad 8 mld m sześc. tej infrastruktury.
Czytaj więcej
Niemcy podejmą działania na rzecz redukcji uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w trakcie niedzielnego przemówienia w Bundestagu.