Dziś informuje o tym Rosneft. Koncern podpisał umowy z Glencore i Vitol, a w tym tygodniu zatwierdziła je rada dyrektorów. Zaliczka zostanie wykorzystana na inwestycje i zapłatę za TNK-BP. Igor Sieczin zapowiedział, że jest możliwość przyłączenia się i innych partnerów do umowy z Glencore i Vitol.
Porozumienie przewiduje dostawy w ciągu najbliższych pięciu lat 20,1 mln ton ropy dla Vitol i 46,9 mln ton dla Glencore. To ponad połowa tego co koncern wydobył w ubiegłym roku. Glencore i Vitol miały zaciągnąć kredyt na zaliczkę dla Rosneft. Z tego 70 proc. zobowiązań wziął na siebie Glencore.
Według Reuters, porozumienie z Rosneft pozwoli szwajcarskiemu Glencore zostać największym pośrednikiem w handlu rosyjską ropą. Do niedawna taki status miała także zarejstrowana w Szwajcarii firma Gunvor miliardera Giennadija Timczenko. Sprzedawała ona ok. jednej trzeciej rosyjskiej ropy (cały eksport z Rosji to 224 mln ton w ub. roku). Jednak na początku tego roku Rosneft zaczął zawierać bezpośrednie kontrakty z odbiorcami, m.in. z Orlenem, Eni, Total i chińskim CNPC.