PGE: zysk powyżej oczekiwań

Polska Grupa Energetyczna w ostatnim kwartale ub.r. zarobiła na czysto 340,9 mln zł wobec 321,1 mln zł straty rok wcześniej.

Publikacja: 12.03.2014 21:45

PGE: zysk powyżej oczekiwań

Foto: Bloomberg

Konsensus rynkowy, uwzględniający zapowiedziane wcześniej przez spółkę zdarzenia jednorazowe, zakładał 136 mln zł zysku. Przypomnijmy, że w lutym największa grupa energetyczna zapowiedziała utworzenie rezerw na uprawnienia do emisji CO2 i odpisy aktualizujące wartość majątku, które miały obniżyć jej wynik netto za 2013 r. o ok. 875 mln zł, a zysk operacyjny o ok. 1,09 mld zł.

W IV kwartale zysk operacyjny PGE wyniósł 367,6 mln zł i był wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 168 mln zł. EBITDA (zysk operacyjny powiększony  amortyzację – red.) wyniosła 1,097 mln zł wobec konsensusu na poziomie 933 mln zł.

Spółka podała, że po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych EBITDA wyniosła 2,17 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc. wobec 2012 r. Marża EBITDA sięgnęła 15 proc., a po wyłączeniu one-offów 29 proc.

Przychody grupy PGE w IV kwartale oscylowały wokół 7,56 mld zł (spadek o 12 proc.), podczas gdy konsensus zakładał 7,97 mld zł.

W całym 2013 r. zysk EBITDA przekroczył 8 mld zł, czyli było o 10 proc. wyższy niż wypracowany w 2012 r. Marża na poziomie EBITDA sięgnęła 27 proc., a zysk netto wzrósł o 14 proc., do 4,1 mld zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 30,1 mld zł.

Produkcja energii  w PGE utrzymana została na poziomie z 2012 r. i wyniosła 57 TWh. Ponad 72 proc. wytworzonej energii elektrycznej pochodziło z jednostek wykorzystujących spalanie węgla brunatnego (o 3 proc. więcej niż w 2012 r.). Wolumen dystrybucji wzrósł o 1 proc., do 31,8 TWh. Dzięki poprawie efektywności kosztowej, spółka podniosła sprzedaż energii do odbiorców końcowych aż o 15 proc. w stosunku do 2012 r..

- Pomimo pogarszających się warunków rynkowych, PGE jest wyjątkowym w Europie przykładem stabilnej finansowo firmy z branży energetycznej. 10-proc. wzrost zysku EBITDA w 2013 r. zabezpiecza silny strumień gotówki z działalności operacyjnej, umożliwiając firmie rozwój w kolejnych latach – stwierdził cytowany w komunikacie spółki prezes PGE Marek Woszczyk. Podkreślił jednocześnie, że stabilne przepływy pieniężne, dobra sytuacja finansowa i brak zadłużenia umożliwiają grupie realizację kluczowych projektów strategicznych zarówno z punktu widzenia PGE jak i państwa.

Chodzi o rozpoczęcie budowy dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole za 11,6 mld zł brutto oraz bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów o wartości 0,7 mld zł brutto. Dzięki przeprowadzonym w ubiegłym roku przejęciom oraz zakończonym inwestycjom w sektorze energetyki wiatrowej do łącznej mocy zainstalowanej 283 MW, PGE umocniła swoją pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii. Wydatki na inwestycje i akwizycje w PGE wyniosły 5,5 mld zł w 2013 r. W tym roku spółka zapowiada zwiększenie nakładów na rozwój.

Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Energetyka
Rekordowe rządowe subsydia energetyki. Wszystko przez kryzys energetyczny
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange