Fortum – plany rozwoju w Polsce

Pieniądze pozyskane ?ze sprzedaży norweskich aktywów fiński koncern zainwestuje w rozwój ?m.in. w Polsce.

Publikacja: 14.04.2014 08:36

Fortum – plany rozwoju w Polsce

Foto: Bloomberg

Chodzi o 340 mln euro (w gotówce i za obniżenie długu), które grupa Fortum pozyskała za sprzedanie biznesów związanych z dystrybucją i ciepłownictwem w Norwegii. Zysk jednorazowy z tym związany, w kwocie ok. 70 mln euro, zostanie wykazany w wynikach firmy w II kwartale, kiedy planuje się finalizację transakcji.

– Środki pozyskane ze sprzedaży aktywów w Norwegii zostaną przeznaczone na rozwój firmy zgodnie z dotychczasową strategią – mówi „Rz" Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska.

70 mln euro zysku jednostkowego wykaże Fortum z norweskiej transakcji

Jak zaznacza, polska spółka należąca do grupy Fortum planuje nadal rozwijać tu swoją działalność, inwestując w rozwój wysokosprawnej kogeneracji, polegającej na jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej.

– Pracujemy nad projektami budowy elektrociepłowni we Wrocławiu i Zabrzu, jednak nie możemy powiedzieć, kiedy te jednostki zostaną zbudowane. Ostateczne decyzje inwestycyjne będą możliwe dopiero po uchwaleniu nowego prawa energetycznego – wskazuje Ławrecki.

Niedawno spółka podpisała też list intencyjny dotyczący budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Płocku. Projekt jest na bardzo wczesnym etapie przygotowań.

Fortum startuje też w przetargach na zakup miejskich spółek ciepłowniczych. Spółka była zainteresowana przejęciem MPEC Białystok, ale ostatecznie nie złożyła wiążącej oferty. Na krótkiej liście znalazły się Enea Wytwarzanie i GDF Suez Energy Services International.     —awk

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?