- Kolejne inwestycje PGE są rozpisane w strategii i zgodnie z planem je realizujemy. Częścią tego programu jest przejęcie całkowitej odpowiedzialności za dostawę ciepła w Szczecinie - powiedział Woszczyk w rozmowie z ISBnews podczas ceremonii wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.
Prezes przypomniał, że w tej chwili PGE posiada tam Elektrociepłownię Pomorzany, ale szczecińska sieć nie należy do spółki. - Jesteśmy więc zainteresowani wydłużeniem naszego łańcucha wartości by objąć nim także sieć ciepłowniczą Szczecin. To poprawiłoby ekonomikę funkcjonowania i zaopatrzenia w ciepło dla odbiorców - wyjaśnił Woszczyk.
Prezes PGE podkreślił, że szczeciński projekt jest na etapie analiz i rozmów z partnerem, czyli należącą do niemieckiego koncernu E.ON, Szczecińską Energetyką Cieplną. Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. (SEC) zajmuje się dystrybucją ciepła systemowego wytwarzanego w źródłach obcych tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz wytwarzaniem i dystrybucją ciepła z własnych źródeł lokalnych do odbiorców ciepła w Szczecinie i lokalnie w Świnoujściu.
W październiku 2013 r. PGE GiEK oddział ZEDO i SEC podpisały ramową umową o współpracy przy rozwoju lokalnego rynku ciepła poprzez zwiększenie mocy cieplnej zamówionej. Jednocześnie podpisano też umowę dotyczącą zaprojektowania i wybudowania przez SEC "magistrali średnicowej" łączącej systemy ciepłownicze zasilane przez Elektrownię Szczecin i przez Elektrownię Pomorzany.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.