Nowe wyzwania dla energetyki

Skarb Państwa: potrzebny jest rynek mocy, by firmy mogły odpowiedzialnie inwestować.

Publikacja: 04.05.2015 21:03

W radzie programowej Eco Energy Summit są przedstawiciele rządu, firm z szeroko rozumianej energetyk

W radzie programowej Eco Energy Summit są przedstawiciele rządu, firm z szeroko rozumianej energetyki, stowarzyszeń i eksperci branży

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

O potrzebie wprowadzenia rynku mocy, jako jednym z kluczowych wyzwań polskiej elektroenergetyki, wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik mówił podczas spotkania rady programowej Eco Energy Summit – kongresu zaplanowanego na 14–16 października w Rzeszowie. Redakcja „Rzeczpospolitej" jest organizatorem tego wydarzenia we współpracy z Atria Events.

Osiem krajów już to ma

Rynek mocy to jeden ze sposobów wsparcia producentów. Polega na wynagradzaniu ich za gotowość do dostarczenia w razie potrzeby energii do systemu. Zdaniem wiceministra skarbu można tę kwestię podjąć w dyskusji nad kształtem polityki energetycznej Polski.

– W ośmiu krajach UE są już stosowane tego typu mechanizmy, choć różnie nazywane: czy to rynek mocy, czy kontrakty różnicowe – mówił Gawlik. Jego zdaniem Polska musi podjąć decyzję w tej sprawie, by inwestycje firm były przewidywalne z ekonomicznego punktu widzenia. – Jeśli tego kroku nie zrobimy, to zawsze spółka energetyczna, podejmując aktywność na terenie Polski, będzie w gorszej sytuacji niż jakikolwiek inny podmiot – mówił wiceminister.

Na wprowadzenie rynku mocy liczą polskie grupy energetyczne. Także część ekspertów uważa to rozwiązanie za konieczne. Zdaniem prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej jest ono potrzebne, a prace nad jego przygotowaniem powinny zacząć się na dobre bardzo szybko. – Chodzi o stworzenie systemu zachęt ekonomicznych dla producentów energii, by inwestowali w aktywa wytwórcze, które zapewnią rezerwę w systemie i zapobiegną jego destabilizacji – mówił prof. Mielczarski. W jego opinii Polska, opierając się na modelach stosowanych w Europie, powinna opracować własny. I to na tyle szybko, by za dwa lata mógł zostać wprowadzony.

Kompromisu brak

Ministerstwo Gospodarki analizuje różne warianty rozwiązań, podobnie firmy sektora, ale jednego – kompromisowego – nadal brak. Tymczasem z analiz wynika, że w Polsce konieczna jest, oprócz już rozpoczętych i planowanych, budowa bloków o mocy kilku tysięcy megawatów, które są bardzo kosztowne.

W czasie spotkania rady programowej Eco Energy Summit wiceminister Gawlik też wskazał na możliwości ekspansji zagranicznej polskich firm. – Spodziewam się na kongresie w Rzeszowie dyskusji, na ile polskie spółki energetyczne mogą rozważać koncepcje ekspansji. Bo sądzę, że tego należy od nich oczekiwać – dodał wiceminister.

Przywołał przykład czeskiego koncernu CEZ, który jest aktywny w wielu krajach UE. – Jeśli chodzi o polskie spółki, jesteśmy zamknięci na obszarze naszego kraju, tymczasem obecna sytuacja geopolityczna, możliwości inwestowania wspólnego i korzystania z funduszy EBOR otwierają przed nimi, z uwagi na ich kompetencje, szanse na szukanie za granicą przestrzeni do aktywności gospodarczej – dodał Zdzisław Gawlik.

Uczestnicy rady programowej rzeszowskiego szczytu wskazywali też na inne wyzwania polskiej energetyki, takie jak bezpieczeństwo, niezależność surowcowa, wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł, rozwój rynku energii i gazu. Kwestie te znajdą się w programie Eco Energy Summit, który może się stać największym tego typu wydarzeniem w kraju.

Program kongresu powstaje w konsultacji nie tylko z przedstawicielami firm sektora, ale też ze stowarzyszeniami i ekspertami. Patronat nad tym wydarzeniem objęli ministrowie: spraw zagranicznych, skarbu, gospodarki oraz infrastruktury i rozwoju, a także marszałek woj. podkarpackiego i prezydent Rzeszowa.

„Rzeczpospolita" jest organizatorem kongresu:

O potrzebie wprowadzenia rynku mocy, jako jednym z kluczowych wyzwań polskiej elektroenergetyki, wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik mówił podczas spotkania rady programowej Eco Energy Summit – kongresu zaplanowanego na 14–16 października w Rzeszowie. Redakcja „Rzeczpospolitej" jest organizatorem tego wydarzenia we współpracy z Atria Events.

Osiem krajów już to ma

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie