Jak finansować budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, mają szansę uzyskać dofinansowanie. Jednak trzeba pamiętać, że środki są przeznaczone dla tych inwestorów, którzy rzeczywiście mieszkają na terenach nieskanalizowanych i w perspektywie kilku najbliższych lat nie mają co liczyć na wybudowanie tradycyjnej kanalizacji.

Rozwiązanie bardzo pożyteczne, ale w określonych sytuacjach

Przydomowa oczyszczalnia ścieków staje się kolejnym, obok zielonych technologii, rozwiązaniem zyskującym popularność w nowoczesnym budownictwie. W tym przypadku warto jednak zastanowić się nad sensem inwestycji.

Okno oknu nierówne. Jakie wybierać?

Jednym z najważniejszych kanałów ucieczki ciepła z domu są okna. Przepisy dotyczące budowania nowych domów są pod tym względem coraz bardziej rygorystyczne. Warto zatem wcześniej zorientować się, czy warto zaoszczędzić kupując tańsze warianty tego produktu.

Jak możemy oszczędzać powietrze w energooszczędnym domu

Niezbędną, a często lekceważoną, instalacją w naszych mieszkaniach jest wentylacja. Dziś nawet ten system można zaprojektować tak, by pracował dla mieszkańców.

Okna są równie ważne jak grzejniki

To jeden z najbardziej newralgicznych elementów wyposażenia domu. Zwykle ten, kto chce zaoszczędzić przy zakupie okien, później będzie przez lata musiał dokładać. Do rachunków.

Jedna z najważniejszych batalii transformacji energetycznej. Na razie przegrywamy

Dyskutujemy o technologiach atomowych i wykorzystaniu wodoru, tymczasem do rozwiązania pozostaje problem bardzo przyziemny: ocieplenie budynków.

Termomodernizacja budynków wkrótce stanie się koniecznością

Unijny pakiet Fit for 55 zdaniem ekspertów idzie w stronę ustanowienia systemu pozwoleń na emisje dla budownictwa. Oznacza to, że czas przyjrzeć się ociepleniu i ogrzewaniu w naszych obiektach. Inaczej ugniemy się pod górą rachunków.

Tradycyjne ciepło będzie droższe. Pozostaje ucieczka w zieleń

Transformacja energetyczna oraz częściowo nią wywołana drożyzna na rynku dostaw gazu wpędza powoli branżę ciepłowniczą w impas. Być może nadchodzący sezon grzewczy – i rachunki, jakie po nim przyjdą – popchną wielu z nas do rozważenia instalacji alternatywnych źródeł ciepła.

Tak będą wyglądać grzejniki przyszłości

Na pompy ciepła trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko gwarantują one redukcję emisji, ale też pozwalają uciec od wysokich rachunków za gaz.

Policz, zanim zamontujesz panele

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodar

Fotowoltaika na fali. Co warto wiedzieć?

Mimo tego, że rządowe programy zachęcające do fotowoltaiki stopniowo wyhamowują, a reguły współpracy z dystrybutorami są mniej korzystne niż we wcześniejszych latach, boom na instalacje PV trwa. Decyzja o zakupie musi jednak zostać poprzedzona własną – a najlepiej ekspercką – analizą.

Dofinansowanie budowy domu ekologicznego łatwe nie jest

Koszty stworzenia przyjaznego środowisku budynku można w niemałym stopniu zbić dzięki dotacjom. Trzeba jednak włożyć sporo czasu i wysiłku, by zbadać dostępne opcje i to, czy spełniamy kryteria do tego, by z nich skorzystać.

Fotowoltaika bije historyczne rekordy nad Wisłą

Rok 2021 to rok rekordów dla całej energetyki. Jego symbolem może być 600-tysięczna już rzesza prosumentów.

Energię ze słońca zatrzymać na dłużej

Polacy zaczęli produkować własny prąd, ale wszyscy wiemy, że po zachodzie słońca i tak jesteśmy zdani na energię z sieci. Zasady gry mogą zmienić coraz popularniejsze przydomowe magazyny energii.

Zatrzymanie zapasu energii ze słońca kluczem do transformacji

Jedną z najpopularniejszych form „zazieleniania” budownictwa jest instalowanie przy domach fotowoltaiki. Jednak bez magazynów energii cały entuzjazm prosumentów może wyparować w kilka miesięcy.

Zaczyna się zielona rewolucja w budownictwie mieszkaniowym

Najważniejszy etap transformacji energetycznej w budownictwie właśnie się zaczął. Budynki muszą spełnić wyśrubowane warunki gwarantujące w przyszłości środowisku naturalnemu bezpieczeństwo, a mieszkańcom – niższe rachunki.