W Polsce mamy nieco ponad 5 milionów budynków jednorodzinnych i, gdy spojrzeć do rządowych komunikatów, powinniśmy w możliwie jak najszybszym terminie ocieplić 80 proc. z nich.
– Termomodernizacji wymaga co najmniej 160 tysięcy domów wielorodzinnych oraz około 4 milionów jednorodzinnych w Polsce – informowała jeszcze kilka miesięcy temu ówczesna wiceminister rozwoju Anna Kornecka. Jak zapowiadała, miał to być krok milowy w procesie wypełnienia europejskich wymogów dotyczących emisyjności budownictwa, a także szansa na stworzenie 300 tys. nowych miejsc pracy.
Podczas wrześniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego Kornecka – już jako występujący podczas tej imprezy ekspert – przyznała, że tzw. Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR), która miała być impulsem uruchomiającym w Polsce "Wielką Termomodernizację", pozostaje wciąż w fazie projektu. Rząd nie przyjął jej ani w ubiegłym roku, ani wiosną bieżącego – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że stanie się to w marcu.
Dziki Zachód sektora budowlanego
Tymczasem sprawa jest pilna. Na ponad 5 milionów domów jednorodzinnych w Polsce milion to jeszcze budynki przedwojenne, 2,5 mln – z okresu przed 1989 r., kolejny milion powstał w pierwszych dwóch dekadach transformacji, wreszcie 500 tys. wybudowano po, mniej więcej, 2010 r. Generalna reguła, również w budownictwie wielorodzinnym: im dom starszy, tym gorzej ocieplony. Dopiero domy budowane obecnie, a zwłaszcza od zaostrzenia przepisów na początku tego roku, spełniają wyśrubowane unijne normy efektywności energetycznej.
– Te przepisy obowiązywały od 2019 r. dla budynków należących lub zamówionych przez władze publiczne. Teraz objęły wszystkie nowe budynki stawiane na polskim gruncie – tłumaczy nam dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Alicja Kuczera. Stopniowy proces przygotowywania przepisów dla blisko zeroemisyjnego budownictwa zaczął się już w 2013 r., jak przypomina szefowa Stowarzyszenia. Warto tu także podkreślić, że przepisy nie zwracają uwagę na ocieplanie ścian, ale też innych elementów wyposażenia, okien, drzwi, mostków cieplnych, którymi może uciekać ciepło.