Regulator sprawdza nie tylko firmy, ale też dystrybutorów

123rf.com

URE poinformowało o ok. 1,2 tys. wszczętych już postępowań w związku z możliwością naruszenia przez odbiorców obowiązku stosowania się do ograniczeń w poborze energii elektrycznej w sierpniu 2015 r.

Ze względu na trudną sytuację w krajowym systemie elektroenergetycznym wprowadzono wtedy 20 stopień zasilania. Dotyczyły one dużych odbiorców prądu, głównie spośród przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowo-usługowych, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach ustalona została powyżej 300 kW.

O około tysiącu postępowań już wszczętych przez URE pisaliśmy w Rzeczpospolitej w lipcu w tekście „20. stopień zasilania odbija się czkawką”. Maksymalne kary za niedostosowanie się do ograniczeń to nawet 15 proc. rocznego przychodu z roku poprzedniego.

– Mając na uwadze wyjątkowość zeszłorocznej sytuacji, uważam za co najmniej niecelowe ustalanie maksymalnego poziomu kar – mówi jednak Maciej Bando, prezes URE. Jak zaznacza, w tych przypadkach nie można mówić o recydywie, powtórnym zaniechaniu czy niedbalstwie.

W bardziej krytycznych słowach regulator wyraża się natomiast wobec operatorów systemów dystrybucyjnych. URE rozpoczęło już postępowania wobec największych dystrybutorów w kraju. Powód? Dane, dotyczące poboru mocy w okresie ograniczeń, które przedstawiali URE operatorzy, nie były przygotowane rzetelnie. – Zaniedbania w przekazywaniu danych przez operatorów mają charakter rażącego niedbalstwa – stwierdził Bando.

Jak zaznacza, przekazywane dane miały liczne braki i nieścisłości oraz były niezgodne z danymi źródłowymi pozyskiwanymi z odczytów. Weryfikacja i uściślanie tych danych na żądanie regulatora trwało od jesieni ubiegłego roku. Dlatego prezes URE mógł wszcząć postępowania wobec odbiorców z takim opóźnieniem, dopiero w połowie tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Start produkcji energii w nowym bloku w Elektrowni Opole

Jeden z dwóch nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole 15 stycznia po raz pierwszy ...

Lotos przyśpiesza inwestycje w sieć ładowarek

W najbliższych trzech kwartałach gdański koncern chce powiększyć ilość stacji paliw umożliwiających ładowanie samochodów ...

Eksperci branży opinie: EKO-PERN „Przyjaźń”

Jednym z priorytetów jakie postawił sobie zarząd PERN „Przyjaźń” pod kierownictwem Marcina Moskalewicza, obok ...

Arktyczne plany Rosneft

Powrót do wiercenia w dnie Morza Karskiego i większe inwestycje w złoża u brzegów ...

Krężel: w Niemczech jest tańszy prąd niż w Polsce

Budowanie poduszek było możliwe. Niestety to nie nastąpiło i teraz zmierzenie się z problemem ...

Rosja pompuje, ile się da

Kiedy nie powiodły się kwietniowe negocjacje OPEC z Rosjanami na temat zmniejszenia dostaw ropy ...