Wraca spór o węgiel w rządzie. Poszło o kluczowy dokument

Ministerstwo klimatu i środowiska zakończyło prace nad aktualizacją Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Spór w koalicji rządzącej nabrał zaś ponownie energetycznego rozpędu.

Publikacja: 21.03.2023 15:49

Wraca spór o węgiel w rządzie. Poszło o kluczowy dokument

Foto: PAP/Leszek Szymański

Aktualizacja strategii energetycznej miała być przyjęta 14 marca, następnie 21 marca. W efekcie sporu o węgiel brunatny w rządzie, będzie najwcześniej na początku kwietnia. To co jest pewne, to więcej wiatru, dużo słońca i dłużej na węglu kamiennym, aż wybudujemy trzy elektrownie jądrowe. Znamy wstępne liczby dotyczące OZE ujęte w dokumencie.

Resort chce skreślić nowe złoża węgla brunatnego także z listy projektów traktowanych jako aktywa perspektywiczne w przyszłości. Wciąż jednak nie została rozwiązana kluczowa kwestia dla ciągłości dostaw prądu, a więc przyszłość starszych bloków węglowych, które po 2025 r. nie będą już mogły korzystać z systemu wsparcia. Strategia miała pojawić na posiedzeniu rządu 21 marca. Tak się jednak nie stało. Projekt aktualizacji miał się pojawić na Radzie Ministrów już 14 marca, ale postanowiono dać członkom rządu więcej czasu na zaznajomienie się z propozycją resortu klimatu. Członkowie rządu z Solidarnej Polski zapowiedzieli już przeciw wobec aktualizacji. Nie zgadzają na wygaszenie węgla brunatnego po 2030 r. w Bełchatowie. Dwaj członkowie rządu będą – z tego co słyszymy – głosować przeciw tej aktualizacji. Nie zmieni to jednak faktu, że zostanie ona przyjęta, ale wraz z głosami odrębnymi, podobnie z resztą jak obowiązujący dokument w 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szuka jednak jeszcze poparcia w podmiotach, które tę strategię będą realizować, a więc w spółkach Skarbu Państwa. Aktualizacja PEP może być zatem przedmiotem głosowań na Radzie Ministrów 4 kwietnia.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Energetyka Zawodowa
Rafako szykuje się do zwolnień grupowych
Energetyka Zawodowa
Jak zaradzić problemom z dostępem mocy do produkcji prądu?
Energetyka Zawodowa
EBOR chce złagodzić zimę w Ukrainie. Bank wspiera energetykę
Energetyka Zawodowa
Zadania nowego pełnomocnika: moc do produkcji prądu i model finansowania atomu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Energetyka Zawodowa
Energa wskazuje plusy dalszej obecności na GPW. W tle finansowanie transformacji