Nieoficjalnie: atomowe porozumienie Obajtka i Sołowowa

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia.
PAP

Grupa Orlen, zarządzana przez Daniela Obajtka, ma zawrzeć porozumienie w sprawie małych reaktorów jądrowych z Synthosem, należącym do miliardera Michała Sołowowa – donosi Polityka Insight, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight, Orlen i Synthos jeszcze w czerwcu podpiszą porozumienie, na mocy którego Orlen przejmie prawdopodobnie połowę udziałów w spółce Synthos Green Energy, która zajmuje się rozwojem nowoczesnej energetyki.

Czytaj także: Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Jak informowaliśmy już na naszych łamach, należąca do biznesmena Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos już na początku 2019 r., jako pierwsza prywatna firma na świecie, rozpoczęła rozmowy z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy w sprawie budowy elektrowni jądrowej na bazie małych reaktorów w Polsce. Spółka pod koniec 2020 r. rozpoczęła w tej sprawie dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki. Na początek przedstawiła Agencji propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno – technicznych małego reaktora BWRX – 300. To pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Według Michała Sołowowa olbrzymie bloki jądrowe, które mogą być realizowane i finansowane wyłącznie przez państwo i to z różnym skutkiem, to już historia. – Nikt już w ten sposób nie będzie zarządzał energetyką. Przyszłością są małe reaktory SMR. Pozwalają na prowadzenie szybkiego procesu inwestycyjnego, współpracę państw z prywatnymi inwestorami i na lokowanie takich elektrowni w pobliżu konsumenta. Gracze na całym świecie stawiają właśnie na ten kierunek, na przykład dla Amerykanów jest to bezdyskusyjne – przekonywał biznesmen w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energa nie godzi się na płacenie podatku za farmy „po nowemu”

Energa wystąpiła do wójtów i burmistrzów gmin z prośbą o indywidualne interpretacje w zakresie ...

Więcej gazu i ropy z Norwegii

Drugi po Rosji dostawca węglowodorów na rynki Europy zwiększył w październiku produkcję o 17 ...

PGNiG podał wstępne wyniki

W ubiegłym roku gazownicza grupa zwiększyła przychody ze sprzedaży i zanotowała spadek zysku EBITDA. ...

Lotos odkrył złoże ropy w Norwegii

W sierpniu wykonano odwiert na obszarze koncesji PL442 znajdującej się na Morzu Północnym. W ...

Czas na energię plus. PiS dołoży do rachunku za prąd?

PiS rozważa kolejny program socjalny: rekompensaty za podwyżki cen prądu. Na giełdzie towarowej we ...

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

Choć Chiny mają gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukają tańszych źródeł zaspokojenia rosnącego popytu. ...