Reklama
Rozwiń

PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK

Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.

Publikacja: 01.07.2025 10:40

PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK

Foto: AdobeStock

Polska Grupa Energetyczna podała, że zarząd spółki otrzymał od ZE PAK informację o odstąpieniu od zamiaru sprzedaży projektu elektrowni gazowej. 

Odstąpienie ZE PAK od porozumienia 

PAK CCGT to spółka córka ZE PAK, realizowała projekt elektrowni gazowej w Adamowie. Zarząd Spółki informuje o otrzymaniu od ZE PAK informacji o odstąpieniu od zamiaru sprzedaży 100 proc. udziałów w PAK CCGT sp. z o.o. i w związku z tym o zakończeniu z dniem 30 czerwca br. negocjacji ze spółką” – czytamy w raporcie giełdowym PGE. Co do drugiego elementu tej transakcji obie spółki jednocześnie deklarują zamiar rozmów w zakresie funkcjonowania PGE PAK Energia Jądrowa. Transakcja była wyceniana przez analityków na ok. 1,6 mld zł.

Czytaj więcej

PGE odnotowała rekordowy kwartał. Zaskakuje wytwarzanie

ZE PAK w swoim raporcie giełdowym przekazał, że rozmowy nie będą dalej kontynuowane a wstępne porozumienie o negocjacjach wygasło. Obecnie spółka koncentruje się na samodzielnej realizacji projektu CCGT w oparciu o inne źródła finansowania” – czytamy w stanowisku ZE PAK. 

Przypomnijmy, że PGE i ZE PAK podpisały pod koniec stycznia porozumienie w zakresie ustalenia warunków zakupu przez PGE udziałów w dwóch spółkach należących do ZE PAK. Już na otwarciu giełdy ZE PAK traci ponad 6 proc., a PGE zaczyna rosnąć (1,6 proc.). 

Cel potencjalnej transakcji PGE

PGE była zainteresowana nabyciem od spółki ZE PAK 100 proc. udziałów spółki PAK CCGT Sp. z o.o., realizującej projekt gazowy na terenie Elektrowni Adamów, oraz 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy. W tym celu PGE i ZE PAK od pół roku rozmawiały o porozumieniu w zakresie ustalenia warunków zakupu projektu gazowego i jądrowego. Kolejnym miało być przeprowadzenie badania due dilligence, czyli badania kondycji obydwu podmiotów, z udziałem doradców zewnętrznych, co było warunkiem zawarcia umowy.

Czytaj więcej

PGE zdradza szczegóły strategii w ciepłownictwie. Duże inwestycje

PGE było szczególnie zainteresowane projektem gazowym, który spółka wpisała do swojej strategii. – Polska energetyka potrzebuje stabilnych i elastycznych mocy gazowych działających w podstawie, jako kluczowych – obok OZE – źródeł energii w Polsce. Możliwość przejęcia realizowanego już projektu budowy bloku gazowo-parowego o mocy ponad 560 MW na terenie byłej elektrowni węglowej Adamów wpisuje się w kierunki strategiczne rozwoju Grupy PGE. Projekt pozwoliłby na poszerzenie naszego portfela inwestycji gazowych, ale też na zwiększenie naszego potencjału wytwórczego, a co najważniejsze w relatywnie krótkim czasie mógłby zapewnić pewne i stabilne dostawy energii do polskich domów – mówił w styczniu prezes PGE Dariusz Marzec.

Spółka PAK CCGT Sp. z o.o. odpowiedzialna jest za budowę bloku gazowo-parowego klasy 600 MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie byłej Elektrowni Adamów. Projekt posiada już generalnego wykonawcę, na którego zostało wybrane konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH Co KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos S.A. Elektrownia w aukcji rynku mocy uzyskała 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym 493 MW od 2026 r.

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa została powołana w 2023 roku przez PGE i ZE PAK w celu prowadzenia działań przygotowawczych pod kątem możliwości realizacji budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim o łącznej mocy 2,8 GW. Każdy z właścicieli ma po 50 proc. akcji w tym podmiocie. Odkupienie od ZE PAK 50 proc. ich akcji uczyni z PGE jedynego właściciela projektu jądrowego.

Polska Grupa Energetyczna podała, że zarząd spółki otrzymał od ZE PAK informację o odstąpieniu od zamiaru sprzedaży projektu elektrowni gazowej. 

Odstąpienie ZE PAK od porozumienia 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Jakie wnioski z hiszpańskiego blackoutu
Energetyka Zawodowa
Mrożenie cen energii razem z wiatrakami. Rząd znalazł sposób na prezydenta?
Energetyka Zawodowa
Eksperci: Przemysł może wpaść w pułapkę gazową i biomasową
Energetyka Zawodowa
Ruszył kolejny nabór na pożyczki z KPO. W puli ponad 7 mld zł
Energetyka Zawodowa
Zielona transformacja będzie winna blackoutów?