Panika w Iranie: elektrownia atomowa wstrzymała pracę

Pexels

Zbudowała przez Rosjan, jedyna irańska elektrownia jądrowa Buszer jest odłączana od krajowej sieci energetycznej. W kraju wybuchła panika.

Jedyna elektrownia atomowa w Republice Islamskiej, zbudowana przez rosyjski Rosatom, w sobotę przestała dostarczać prąd i zostanie odłączona w ciągu trzech do czterech dni w celu „kontroli technicznej”.

Czytaj także: Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Państwowa firma „Tavanir”, która obsługuje elektrownię, poinformowała, że przyczyną zatrzymania pracy, jest „wysoka temperatura” w bloku energetycznym. Rzecznik korporacji powiedział agencji irańskiej ISNA, że prace remontowe potrwają co najmniej do piątku.

Zamknięcie elektrowni jądrowej zasilanej rosyjskim paliwem uranowym doprowadziło do paniki w Iranie. Krajowi grożą poważne przerwy w dostawach prądu z powodu utraty 900 megawatów mocy, pisze International Business Times.

Elektrownia atomowa w Buszerze to największy rosyjsko-irański projekt. Umowa na jego budowę została zawarta w 1995 r. Obiekt został oddany do eksploatacji w 2011 r., a stała produkcja prądu do sieci rozpoczęła się w 2013 r. Rosatom nie tylko zbudował siłownią, dał na nią pieniądze w formie preferencyjnego kredytu, ale też wyposażył w swoją technologię (rektor WWER-1000/446 o mocy 1000 MW). W 2014 r. strony podpisały umowę na rozbudowę elektrowni. Od 2019 r. trwają prace przy drugim bloku energetycznym, a trzeci jest w planach.

Czytaj także: Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Rosjanie dostarczają też Iranowi paliwo jądrowe, a zabierają zużyte. Rosyjska ambasada w Iranie po raz ostatni informowała o dostawie nowej partii paliwa do republiki w kwietniu ubiegłego roku.

W październiku 2012 r. praca stacji została wstrzymana z powodu przedostania się części pompy do reaktora. W lutym 2013 r. elektrownia stanęła na cztery miesiące w celu naprawy turbogeneratora. Dwa miesiące temu władze Iranu poinformowały o trudnościach w obsłudze stacji ze względu na sankcje USA, które uniemożliwiły płatności dolarowe z Rosją.

Teraz wiceszef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mahmoud Jafari ostrzega, że stacja może wymagać dłuższego zatrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa offshore znów na zakręcie

Inwestorzy czekają w blokach startowych na rozpoczęcie budowy morskich farm wiatrowych, a firmy z ...

Niemcy odchodzą od czarnego złota – z zachodu na wschód

Parlament w Berlinie przegłosował 3 lipca ustawę o odejściu Niemiec od węgla do 2038 ...

Poniedziałkowe spotkanie OPEC+ w Baku

Po raz pierwszy Azerbejdżan gościć będzie sygnatariuszy porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy. Obrady zaczynają ...

Fala mrozów nakręciła ceny CO2. Drożeją surowce i prąd

Rekordowe stawki uprawnień do emisji dwutlenku węgla pchnęły w górę hurtowe ceny energii. Eksperci ...

MAP poszuka rozwiązań dla górników węgla brunatnego

Ministerstwo Aktywów Państwowych przeanalizuje, jak zabezpieczyć socjalnie pracowników kopalń węgla brunatnego, którzy stracą pracę ...

PKN Orlen poprawił kluczowy wskaźnik

W I kwartale płocki koncern zanotował 6,4-proc. wzrost zysku EBITDA LIFO. To głównie rezultat ...