Reklama
Rozwiń

Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa rozpoczęła pracę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pozwoli na poważną redukcję emisji gazów cieplarnianych w regionie.

Publikacja: 02.08.2020 12:40

Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Foto: AFP/ Barakah Nuclear Power Plant

„Publicznie ogłaszamy sukces ZEA w uruchomieniu pierwszego pokojowego reaktora jądrowego w świecie arabskim na stacji Barakah w Abu Zabi. Specjaliści załadowali paliwo jądrowe, przeprowadzili kompleksowe testy i pomyślnie zakończyli operację startową” – napisał na portalu społecznościowym premier ZEA i władca Dubaju Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Czytaj także: Arabowie oswajają atom

Tym samym Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym krajem w świecie arabskim i 33 krajem na świecie, który ma cywilny program jądrowy. Władze ZEA podkreślają, że elektrownia Barakah znacząco przyczynia się do dekarbonizacji produkcji energii elektrycznej w regionie. Po osiągnięciu pełnej sprawności arabska siłownia pozwoli na zmniejszenie emisji o ponad 21 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, które w innym przypadku byłyby wytwarzane przy użyciu paliw kopalnych.

Siłownia została ulokowana na zachodzie kraju, na wybrzeżu Zatoki Perskiej, w regionie Al-Gharbiya emiratu Abu Zabi, położonym 250 kilometrów od stolicy kraju. To całkowicie bezludna, pustynna okolica. Najbliższe miasto znajduje się 48 km od elektrowni i zamieszkuje je 7 tysięcy ludzi. Elektrownia  składać się będzie z czterech bloków o łącznej mocy 5,6 MW.

Siłownię zaprojektowali, zbudowali i wyposażyli Koreańczycy (Korea Electric Power Corp), którzy w 2009 r wygrali przetarg ogłoszony przez władze ZEA.  Jako bazę do projektu koreańscy specjaliści wykorzystali projekt największej elektrowni atomowej w USA – Palo Verde, zbudowanej w 1976 roku. Projekt został dostosowany do nowoczesnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony oraz lokalnych warunków klimatycznych (burze piaskowe, wyższa temperatura wody w Zatoce Perskiej niż w Morzu Żółtym i Japońskim u wybrzeży Korei Południowej).

Początkowy koszt pierwszego etapu projektu miał wynieść 20 miliardów dolarów, później Bloomberg poinformował, że będzie  to 25 miliardów dolarów. Budowa ruszyła w 2012 r i miała zostać zakończona w 2017 r. W 2018 r media dowiedziały się o problemach z betonem wykorzystywanym przy budowie arabskiej atomówki. W konstrukcji pojawiły się pęknięcia, co przyznał wykonawca. Ostatecznie pierwszy reaktor PWR APR-1400 rozpoczął pracę w sobotę 1 sierpnia 2020 r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają „eksploatować cztery elektrownie jądrowe, które zapewnią jedną czwartą zapotrzebowania państwa na energię elektryczną w bezpieczny, niezawodny i przyjazny dla środowiska sposób”.
Okres eksploatacji Barakah wynosi 60 lat.

Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka Zawodowa
Magazyny energii zmiotły elektrownie gazowe. Resort przemysłu zapowiada interwencje
Energetyka Zawodowa
Lider Polskiego Alarmu Smogowego: Zmiany w Czystym Powietrzu nie usprawniają obsługi wniosków
Energetyka Zawodowa
Tauron jako pierwszy sięga po energetyczne pieniądze z KPO
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Energetyka Zawodowa
Nowa strategia Tauronu. Szybkie odejście od węgla i wypłata dywidendy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku