Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Jako pierwszy kraj w Europie, Ukraina z mocy prawa zakazała importu energii elektrycznej nie tylko z Białorusi, ale i z Rosji. Na razie na cztery miesiąca.

Na wniosek ministra energetyki Ukrainy, krajowy regulator rynku energii i gospodarki komunalnej (NEURC), zakazał importu energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej i Białorusi do 1 października.

Podczas rozpatrywania sprawy szef NEURCU Walery Tarasiuk zwrócił uwagę, że od 15 maja regulator otrzymał uprawnienie do ograniczenia importu energii elektrycznej. „Podejmujemy dziś decyzję z inicjatywy ministra energii Hermana Gałuszczenki, który zwrócił się do nas z taką prośbą”.

Tarasiuk zaznaczył, że zakaz importu może sprowokować spekulacje na ukraińskim rynku prądu. Dlatego komisja zamierza monitorować stan rynku i przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego. – Na pewno zakaz importu przedłużymy po 1 października, a dziś jesteśmy gotowi to zrobić i przed tą datą. Słyszałem poparcie posłów dla naszej decyzji – powiedział szef regulatora.

W kwietniu 2020 r. Ukraina przerwała zakupy prądu z Białorusi. Wznowiła je w styczniu 2021 roku Ukraina z powodu niedoborów mocy w szczytowym okresie zimowym.

W marcu 2021 r prezydent Wołodymyr Zełenski poparł ograniczenie importu energii elektrycznej z Rosji i Białorusi, a 13 maja podpisał ustawę, która przewiduje możliwość certyfikacji operatora systemu przesyłowego (OSP) energii elektrycznej państwowej spółki Ukrenergo według modelu separacji ISO (Independent System Operator). Ustawa daje także ministrowi energii możliwość wprowadzenia zakazu importu na Ukrainę prądu z krajów spoza Wspólnoty Energetycznej (czyli Rosji i Białorusi).

Elektrownia w Czernobylu, panel sterowania blokiem, fot. Iwona Trusewicz

Kijów chce, wzorem republik bałtyckich, przyłączyć się do sieci energetycznych Unii Europejskiej. Kraj sam jest eksporterem prądu. Najwięcej kupują Węgry, Polska i Słowacja. Ponad połowa ukraińskiej energii produkowana jest przez elektrownie atomowe, w tym największą w Europie – w Zaporożu.

Od kilku lat Ukraina konsekwentnie odchodzi o rosyjskich technologii i paliwa jądrowego i przechodzi na ścisłą współpracy z amerykańsko-japońskim Westinghouse. Stamtąd (zakłady w Szwecji) pochodzi już dwie trzecie importowanego paliwa do elektrowni atomowych.

W tym roku uruchomiła też na terenie Czarnobyla nowoczesne ogromne podziemne składowisko zużytego paliwa. Do tej pory na jego utylizacji zarabiała Rosja.

Mogą Ci się również spodobać

Stanowisko PKEE w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska przedstawiła 08.03.2018 r. plan działań w zakresie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (ang. ...

Pierwsza dostawa LNG z USA

Do Polski przypłynął statek ze skroplonym gazem z rynku amerykańskiego. Tym samym PGNiG zrealizowało ...

Syberia topnieje, Rosja się boi

Globalne ocieplenie topi wieczną zmarzlinę rosyjskiej Arktyki. Za pięć lat utraci połowę swojej siły ...

Cięcie produkcji albo ropa stanieje 30 proc.

Kartel OPEC skupiający producentów ropy prawdopodobnie ogłosi w tym tygodniu porozumienie w sprawie przedłużenia ...

Ukraiński tranzyt pod znakiem zapytania

Kanclerz Niemiec domaga się od Rosji utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę. I Rosja go ...

Gazprom układa dalej Nord Stream 2

Z 10-dniowym opóźnieniem ruszyły prace przy układaniu ostatniego odcinka rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. ...