Panika w Iranie: elektrownia atomowa wstrzymała pracę

Pexels

Zbudowała przez Rosjan, jedyna irańska elektrownia jądrowa Buszer jest odłączana od krajowej sieci energetycznej. W kraju wybuchła panika.

Jedyna elektrownia atomowa w Republice Islamskiej, zbudowana przez rosyjski Rosatom, w sobotę przestała dostarczać prąd i zostanie odłączona w ciągu trzech do czterech dni w celu „kontroli technicznej”.

Czytaj także: Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Państwowa firma „Tavanir”, która obsługuje elektrownię, poinformowała, że przyczyną zatrzymania pracy, jest „wysoka temperatura” w bloku energetycznym. Rzecznik korporacji powiedział agencji irańskiej ISNA, że prace remontowe potrwają co najmniej do piątku.

Zamknięcie elektrowni jądrowej zasilanej rosyjskim paliwem uranowym doprowadziło do paniki w Iranie. Krajowi grożą poważne przerwy w dostawach prądu z powodu utraty 900 megawatów mocy, pisze International Business Times.

Elektrownia atomowa w Buszerze to największy rosyjsko-irański projekt. Umowa na jego budowę została zawarta w 1995 r. Obiekt został oddany do eksploatacji w 2011 r., a stała produkcja prądu do sieci rozpoczęła się w 2013 r. Rosatom nie tylko zbudował siłownią, dał na nią pieniądze w formie preferencyjnego kredytu, ale też wyposażył w swoją technologię (rektor WWER-1000/446 o mocy 1000 MW). W 2014 r. strony podpisały umowę na rozbudowę elektrowni. Od 2019 r. trwają prace przy drugim bloku energetycznym, a trzeci jest w planach.

Czytaj także: Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Rosjanie dostarczają też Iranowi paliwo jądrowe, a zabierają zużyte. Rosyjska ambasada w Iranie po raz ostatni informowała o dostawie nowej partii paliwa do republiki w kwietniu ubiegłego roku.

W październiku 2012 r. praca stacji została wstrzymana z powodu przedostania się części pompy do reaktora. W lutym 2013 r. elektrownia stanęła na cztery miesiące w celu naprawy turbogeneratora. Dwa miesiące temu władze Iranu poinformowały o trudnościach w obsłudze stacji ze względu na sankcje USA, które uniemożliwiły płatności dolarowe z Rosją.

Teraz wiceszef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mahmoud Jafari ostrzega, że stacja może wymagać dłuższego zatrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Exxon złamał sankcje. Zapłaci

Amerykański gigant energetyczny ma zapłacić 2 mln dolarów za złamanie sankcji USA nałożonych na ...

Wystarczy zdecydować w jakim świecie chcemy żyć

Jesteśmy w takim momencie rozwoju, że nie musimy na nic czekać. Wszystkie niezbędne technologie ...

Kopalnie w lepszej kondycji, niż mogłoby się wydawać

DM BOŚ uważa, że inwestorzy zbyt pesymistycznie patrzą na górnictwo, co odbija się na ...

Serinus zwiększy wydobycie gazu i ropy

Ten rok może przynieść spółce istotną zwyżkę ilości surowców pozyskiwanych ze złóż na rumuńskiej ...

Droższa energia na nowy rok

Kończą się negocjacje w sprawie cen energii. Do wtorku dowiemy się ile zapłacimy. Czasy, ...

Siemens gotów uczestniczyć w modernizacji elektrowni w Rosji

Niemiecki koncern Siemens jest gotów uczestniczyć w modernizacji elektrowni w Rosji – poinformował w ...