Transformacja może kosztować niemal bilion złotych

Bloomberg

700 do 900 mld złotych – tak ocenia koszty przestawienia całej polskiej gospodarki na zeroemisyjność minister energii Krzysztof Tchórzewski. W tej kwocie 300-400 mld złotych pochłonęłyby przemiany w sektorze energetycznym.

 

– Pełne koszty nie są jeszcze dokładnie policzone – zastrzegał Tchórzewski w wystąpieniu otwierającym Kongres Nowego Przemysłu – To jest oczywiście rozłożone na lata. Ale jeżeli ktoś mówi, że jesteśmy w stanie iść w kierunku gospodarki zeroemisyjnej do 2050 r., to ja to traktuję jak marzenia – podsumowywał.

 

W trwających do końca roku negocjacjach z Brukselą rząd Mateusza Morawieckiego stoi na stanowisku, że udział OZE w miksie energetycznym ma dobić do 21 proc. w 2030 r. Krytycy uważają takie stanowisko za zachowawcze, ale szef resortu energii odcina się, że „chcemy doganiać Europę, a nie zginąć”. Resort liczy jednak na to, że inne kraje dołożą się do finansowania transformacji.

 

Szacunki ministra Tchórzewskiego pokrywają się mniej więcej z prognozami Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który w sierpniu szacował koszty transformacji na 215 mld euro. Przy czym trzeba tu też wspomnieć, że w wyliczeniach PKEE niemałą rolę odgrywały koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 – ok. 68 mld euro, a zatem swoista cena wolniejszego tempa transformacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom faworyzuje swoich

Koncern wprowadził zakaz zakupu zagranicznych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania i usług. Chyba, ...

TGE: zagranica wciąż nas interesuje

Z Piotrem Zawistowskim, prezesem Towarowej Giełdy Energii  rozmawia Aneta Wieczerzak-Krusińska Rynek terminowy odbudowuje się, ...

Polska nie była hamulcowym w Paryżu

Choć od zakończenia paryskich negocjacji klimatycznych dzielą nas godziny i nie ma jeszcze wypracowanych ...

LNG z Norwegii robi furorę na Litwie

Terminal LNG w Kłajpedzie dostał dziś kolejną partię gazu skroplonego z Norwegii. To dziesiąta ...

Sieczin nie wierzy w OPEC

Prezes największego rosyjskiego koncernu naftowego jest zdania, że OPEC przestała funkcjonować jako jedna organizacja. ...

Czy BP łamie sankcje?

Brytyjsko-amerykański gigant paliwowy ma pomóc rosyjskiemu Rosneft w eksploatacji złóż gazu w Arktyce. Rosneft ...