Transformacja może kosztować niemal bilion złotych

Bloomberg

700 do 900 mld złotych – tak ocenia koszty przestawienia całej polskiej gospodarki na zeroemisyjność minister energii Krzysztof Tchórzewski. W tej kwocie 300-400 mld złotych pochłonęłyby przemiany w sektorze energetycznym.

 

– Pełne koszty nie są jeszcze dokładnie policzone – zastrzegał Tchórzewski w wystąpieniu otwierającym Kongres Nowego Przemysłu – To jest oczywiście rozłożone na lata. Ale jeżeli ktoś mówi, że jesteśmy w stanie iść w kierunku gospodarki zeroemisyjnej do 2050 r., to ja to traktuję jak marzenia – podsumowywał.

 

W trwających do końca roku negocjacjach z Brukselą rząd Mateusza Morawieckiego stoi na stanowisku, że udział OZE w miksie energetycznym ma dobić do 21 proc. w 2030 r. Krytycy uważają takie stanowisko za zachowawcze, ale szef resortu energii odcina się, że „chcemy doganiać Europę, a nie zginąć”. Resort liczy jednak na to, że inne kraje dołożą się do finansowania transformacji.

 

Szacunki ministra Tchórzewskiego pokrywają się mniej więcej z prognozami Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który w sierpniu szacował koszty transformacji na 215 mld euro. Przy czym trzeba tu też wspomnieć, że w wyliczeniach PKEE niemałą rolę odgrywały koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 – ok. 68 mld euro, a zatem swoista cena wolniejszego tempa transformacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen wypłaci wysoką dywidendę

Koncern przeznaczy do podziału między akcjonariuszy najwyższą kwotę od 11 lat. Wysokie wynagrodzenia otrzymują ...

Poszukiwany odważny do węgla

Gordyjski węzeł, w jaki polskie górnictwo splecione jest z energetyką, pokazał nam się w ...

Ceny paliw na stacjach nadal powinny powoli spadać

Mimo że kurs ropy jest dziś o jedną piątą niższy niż na początku roku, ...

Zmiany w polityce OPEC mogą podnieść ceny paliw

Wszystkie rodzaje paliw, z benzyną E98 włącznie, kosztują na stacjach poniżej 5 zł za ...

Największy kontrakt gazowy

Shell podpisał kontrakt na dostawę do Chin 1,4 bln m3 gazu wydobytego ze złóż ...

Morawiecki: obniżka akcyzy powstrzyma wzrost cen energii

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątkowe popołudnie specjalne rozwiązania mające na celu powstrzymanie wzrostu ...