Urząd Regulacji Energetyki bez prezesa

Fotorzepa/Robert Gardziński

Jak poinformowała kancelaria premiera, w konkursie na prezesa URE nie wyłoniono żadnego kandydata. Oznacza to zapewne, że urzędem będzie kierować Maciej Bando – którego pięcioletnia kadencja na tym stanowisku skończyła się 2 czerwca br.

 

Konkurs na stanowisko prezesa URE ogłoszono 30 kwietnia br. – chętni mogli aplikować do 16 maja. Spośród nich premier wybiera osobę, która przez kolejne pięć lat ma kierować Urzędem.

Tak się jednak w tym przypadku nie stało, co może oznaczać, że w kolejnych tygodniach URE nadal kierować będzie jego dotychczasowy prezes (a w ostatnich tygodniach p.o. prezesa), Maciej Bando.

Sytuacja URE jest dziś dosyć delikatna: Urząd niedawno złożył zawiadomienie o potencjalnych manipulacjach na giełdzie energii, w procesie legislacyjnym są przepisy dotyczące cen energii, rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, wkrótce cały sektor czeka przyspieszona transformacja, zmierzająca do zmiany proporcji w miksie energetycznym.

URE tymczasem odpowiada za regulowanie i nadzór rynku. Prezes Urzędu odpowiada m.in. za udzielanie licencji (i ich cofanie), zatwierdza taryfy dla energii elektrycznej i cieplnej, kontroluje standardy jakościowe obsługi odbiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Plan dla Śląska to czerwona kartka dla Tamara

JSW przedstawiła projekt zagospodarowania terenu po likwidowanej kopalni Krupiński. To jednoznaczny sygnał dla brytyjskiego ...

Bogdanka z rekordowym miesięcznym wydobyciem

Lubelski Węgiel Bogdanka, jedyna kopalnia węgla kamiennego działająca w Lubelskim Zagłębiu, pobiła w styczniu ...

Ropa najdroższa od trzech lat

Obawy przed amerykańsko-rosyjskim starciem w Syrii podsyciły zwyżkę cen ropy naftowej. Cena ropy gatuntku ...

Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji ...

Nowy OPEC u drzwi

Czy OPEC+ przekształci się w nowy, większy i potężniejszy kartel eksporterów ropy? Tak. Jeżeli ...

Iran zmienia front

Republika Islamska Iranu osiągnęła poziom wydobycia ropy sprzed sankcji i jest gotowa przyłączyć się ...