Urząd Regulacji Energetyki bez prezesa

Fotorzepa/Robert Gardziński

Jak poinformowała kancelaria premiera, w konkursie na prezesa URE nie wyłoniono żadnego kandydata. Oznacza to zapewne, że urzędem będzie kierować Maciej Bando – którego pięcioletnia kadencja na tym stanowisku skończyła się 2 czerwca br.

 

Konkurs na stanowisko prezesa URE ogłoszono 30 kwietnia br. – chętni mogli aplikować do 16 maja. Spośród nich premier wybiera osobę, która przez kolejne pięć lat ma kierować Urzędem.

Tak się jednak w tym przypadku nie stało, co może oznaczać, że w kolejnych tygodniach URE nadal kierować będzie jego dotychczasowy prezes (a w ostatnich tygodniach p.o. prezesa), Maciej Bando.

Sytuacja URE jest dziś dosyć delikatna: Urząd niedawno złożył zawiadomienie o potencjalnych manipulacjach na giełdzie energii, w procesie legislacyjnym są przepisy dotyczące cen energii, rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, wkrótce cały sektor czeka przyspieszona transformacja, zmierzająca do zmiany proporcji w miksie energetycznym.

URE tymczasem odpowiada za regulowanie i nadzór rynku. Prezes Urzędu odpowiada m.in. za udzielanie licencji (i ich cofanie), zatwierdza taryfy dla energii elektrycznej i cieplnej, kontroluje standardy jakościowe obsługi odbiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Total bez zgody w Rosji

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) Rosji odmówiła wydania zgody francuskiego gigantowi paliwowemu Total, na zakup akcji ...

Gazprom uspokaja Brukselę

Jest reakcja Gazpromu na wczorajsze wezwanie Brukseli do wywiązania się z tranzytu przez Ukrainę. ...

Lotos powiększa sieć restauracji Subway na stacjach paliw

Grupa Lotos zamierza w tym roku powiększyć liczbę restauracji Subway działających na stacjach paliwowych ...

PFE FIZAN chce przejąć Energię dla Firm

Polski Fundusz Energetyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i ...

Iran idzie jak burza

Eksport ropy z Iranu w styczniu i lutym zwiększy się na ponad 20 procent. ...

UOKiK nie podoba się przejęcie EDF przez PGE

We wrześniu UOKiK planuje wydać istotne zastrzeżenia do transakcji przejęcia aktywów EDF przez PGE ...