Tegoroczne wyniki PGE znów pod presją

Bloomberg

Po wymagającym 2018 r. zarząd energetycznego koncernu oczekuje w tym roku spadku wyników w większości swoich biznesów.

Polska Grupa Energetyczna kończy już swoje inwestycje w nowe bloki węglowe. – Obecnie koncentrujemy się na realizowaniu kluczowych projektów, przede wszystkim budowie bloków zasilanych gazem oraz farm wiatrowym na morzu i lądzie, które przyczyniają się do obniżenia poziomu emisyjności – zapowiada Henryk Baranowski, prezes PGE.

Więcej energii z gazu

Dwa bloki gazowe powstaną w elektrowni Dolna Odra. Wybór generalnego wykonawcy ma ruszyć w II kwartale 2019 r. Bloki powinny wziąć udział w najbliższej aukcji rynku mocy z planowaną dostawą na 2024 r. W planach jest też budowa kolejnej tego typu siłowni w Rybniku. – To będzie blok tej samej klasy co w Dolnej Odrze. Dlatego staramy się, by ogłosić jeden przetarg na w sumie trzy jednostki, co pomogłoby nam osiągnąć efekt synergii. Rozmawiamy w tej sprawie z co najmniej trzema partnerami, by jak najmocniej obniżyć koszty inwestycji – podkreśla Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE.

W grudniu PGE rozpoczęła poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2545 MW. Docelowo grupa zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych, w których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. W styczniu 2019 r. na zaproszenie do udziału w projekcie odpowiedziało 13 potencjalnych partnerów z całego świata. Grupa zamierza zamknąć transakcję w III kwartale 2019 r.

PGE inwestuje także w farmy wiatrowe na lądzie. W ramach inwestycji o nazwie Klaster do połowy 2020 r. w woj. zachodniopomorskim powstaną trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 97,17 MW. Obecnie jednak kluczowe inwestycje grupy to te związane ze spalaniem czarnego paliwa. Zaawansowanie prac przy budowie dwóch bloków na węgiel kamienny w Elektrowni Opole za 11 mld zł o łącznej mocy 1800 MW osiągnęło 96 proc. Pierwszy blok ma ruszyć 15 czerwca, a kolejny 30 września. Trwa także budowa bloku na węgiel brunatny o mocy 490 MW w Elektrowni Turów za około 4 mld zł. W tym przypadku zaawansowanie prac sięgnęło około 84 proc. Według harmonogramu blok powinien zostać przekazany do eksploatacji w I półroczu 2020 r. W 2018 r. PGE na inwestycje wydała 6,9 mld zł.

Niższe oczekiwania

Energetyczny koncern w 2018 r. wypracował 25,9 mld zł przychodów, czyli o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie jego zysk netto spadł jednak o 42 proc., sięgając 1,5 mld zł. EBITDA grupy (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) wyniosła 6,4 mld zł i była o 17 proc. niższa niż w roku 2017.W 2019 r. zarząd PGE oczekuje spadku wyników EBITDA w większości segmentów. W biznesie ciepłowniczym będzie to miało związek m.in. ze wzrostem cen węgla i uprawnień do emisji CO2, których to kosztów nie uda się w pełni przerzucić na ceny ciepła. Spadek dotyczyć ma także biznesu dystrybucji i obrotu energią. – W obrocie spodziewamy się utrzymania trendów rynkowych, a więc spadku marż, a w dystrybucji nie uda się wszystkich kosztów uwzględnić w taryfach dla klientów – wyjaśnia Emil Wojtowicz, wiceprezes PGE.

W przypadku energetyki konwencjonalnej, a więc związanej z produkcją energii z węgla, zarząd PGE spodziewa się w tym roku poprawy wyników. Szacuje, że średnia cena hurtowa energii zmieści się w przedziale 240–244 zł za megawatogodzinę. Spodziewa się jednocześnie wzrostu kosztu węgla dla całego segmentu o około 20 proc., niższej produkcji energii w Elektrowni Bełchatów, a także wzrostu kosztu uprawnień do emisji CO2.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paliwa jeszcze stanieją

Kiedy baryłka ropy kosztuje poniżej 38 dolarów, można liczyć, że ceny podstawowych paliw na ...

Saudi Aramco przerwał wydobycie z największego złoża świata

Państwowy koncern naftowy Arabii Saudyjskiej musiał zatrzymać pompy pracujące na największym na świecie szelfowym ...

Andrzej Piotrowski: niebawem finalna decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej

Rząd podejmie „niebawem” finalną decyzję dotyczącą budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – powiedział we ...

Będzin: transakcja odwołana

Nie będzie sprzedaży Elektrociepłowni Będzin. Właściciel spółki ją  prowadzącej (czyli notowany na warszawskim parkiecie ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...

ZUE bez dużego kontraktu

Firma liczy na szybką odbudowę portfela po anulowaniu zlecenia na budowę linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew. ...