Orlen będzie więcej zarabiał na prądzie

Bloomberg

Gdyby nie opóźnienia we Włocławku, Płocku i Trzebini, koncern już wcześniej byłby istotnym graczem w branży energetycznej.

Dwie kluczowe inwestycje PKN Orlen w segmencie energetycznym zakończyły się istotnymi opóźnieniami. W związku z tym koncern otrzymał część rekompensat, ale kolejne musi wywalczyć. Chodzi zwłaszcza o oddany pod koniec czerwca do komercyjnej eksploatacji blok gazowo-parowy w Płocku.

Pierwotnie zakończenie inwestycji było planowane na koniec 2017 r. Orlen nie podaje, jakie były przyczyny opóźnień. Stwierdza jednie, że nastąpiły po stronie wykonawcy, czyli konsorcjum Siemensa. – Wszystkie postanowienia dotyczące kar za opóźnienie przy realizacji inwestycji są zawarte w kontrakcie i porozumieniach okołokontraktowych. W oparciu o nie będą podejmowane dalsze decyzje – podaje biuro prasowe Orlenu. Nowy obiekt kosztował około 1,7 mld zł.

Konkretne rekompensaty firma otrzymała za to z tytułu opóźnień przy budowie bloku gazowo-parowego we Włocławku. Ten projekt został zrealizowany pod koniec czerwca 2017 r. Pierwotnie miał ruszyć już w grudniu 2015 r. – Zdecydowana część opóźnienia przypadła na 2017, stąd wypłata i pozytywny wpływ odszkodowania (około 100 mln zł) na wynik finansowy koncernu w tym roku – informuje Orlen. Z kolei w I kwartale tego roku dodatni efekt odszkodowania to 10 mln zł. Dla porównania koszt budowy wyniósł około 1,4 mld zł.

W ubiegłym roku spółka szczegółowo informowała o realizacji kolejnego projektu, tym razem w Trzebini. Miał on polegać m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi kotłami gazowymi. Przejęcie wszystkich instalacji do eksploatacji planowano do końca tego roku. Wartość inwestycji szacowano na 80 mln zł. Dziś w tej sprawie Orlen informuje jednie, że projekt jest na wczesnym etapie analiz. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftogaz ujawnia rolę Niemiec w gazowym konflikcie!

To Niemcy mieli wymusić na Ukrainie podpisanie niekorzystnej umowy gazowej z Rosjanami w 2009 ...

Problemy w Kralupach nie wstrząsną Czechami

Wyłączenie rafinerii w Kralupach nie powinno wpłynąć istotnie na czeski rynek paliw i funkcjonowanie ...

Elektrownie znów spalą drewno

W maju resort energii pokaże projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem jest ...

Lublin jako pierwszy uzyskał certyfikat smart city wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny

Inteligentne miasta z certyfikatem

Smart cities nie powstaną bez norm. To one zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki. ...

Polska poszukuje drogi do gospodarki obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...

Czarna strona mocy ma swoją cenę

Od kilkunastu lat było wiadomo, że wszyscy Polacy kiedyś zapłacą za zbyt skarbonizowaną energetykę. ...