Orlen będzie więcej zarabiał na prądzie

Bloomberg

Gdyby nie opóźnienia we Włocławku, Płocku i Trzebini, koncern już wcześniej byłby istotnym graczem w branży energetycznej.

Dwie kluczowe inwestycje PKN Orlen w segmencie energetycznym zakończyły się istotnymi opóźnieniami. W związku z tym koncern otrzymał część rekompensat, ale kolejne musi wywalczyć. Chodzi zwłaszcza o oddany pod koniec czerwca do komercyjnej eksploatacji blok gazowo-parowy w Płocku.

Pierwotnie zakończenie inwestycji było planowane na koniec 2017 r. Orlen nie podaje, jakie były przyczyny opóźnień. Stwierdza jednie, że nastąpiły po stronie wykonawcy, czyli konsorcjum Siemensa. – Wszystkie postanowienia dotyczące kar za opóźnienie przy realizacji inwestycji są zawarte w kontrakcie i porozumieniach okołokontraktowych. W oparciu o nie będą podejmowane dalsze decyzje – podaje biuro prasowe Orlenu. Nowy obiekt kosztował około 1,7 mld zł.

Konkretne rekompensaty firma otrzymała za to z tytułu opóźnień przy budowie bloku gazowo-parowego we Włocławku. Ten projekt został zrealizowany pod koniec czerwca 2017 r. Pierwotnie miał ruszyć już w grudniu 2015 r. – Zdecydowana część opóźnienia przypadła na 2017, stąd wypłata i pozytywny wpływ odszkodowania (około 100 mln zł) na wynik finansowy koncernu w tym roku – informuje Orlen. Z kolei w I kwartale tego roku dodatni efekt odszkodowania to 10 mln zł. Dla porównania koszt budowy wyniósł około 1,4 mld zł.

W ubiegłym roku spółka szczegółowo informowała o realizacji kolejnego projektu, tym razem w Trzebini. Miał on polegać m.in. na zastąpieniu istniejącego kotła węglowego nowymi kotłami gazowymi. Przejęcie wszystkich instalacji do eksploatacji planowano do końca tego roku. Wartość inwestycji szacowano na 80 mln zł. Dziś w tej sprawie Orlen informuje jednie, że projekt jest na wczesnym etapie analiz. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Biznesowe” projekty energetyki w toku

Ten tydzień będzie kluczowy dla wypracowania modelu połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem ...

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

Rekordowe IPO – Saudi Aramco wejdzie na giełdy

Najdroższa transakcja w historii dostała zielone światło. Następca tronu Arabii Saudyjskiej zgodził się na ...

Budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski ma się zakończyć w 2023 r.

Tauron zaczyna uciekać z węgla. Znamy strategię spółki

Wyłączenie ośmiu bloków węglowych, sprzedaż kopalni Janina i spółki Tauron Ciepło – firma z ...

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

Choć Chiny mają gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukają tańszych źródeł zaspokojenia rosnącego popytu. ...

W Unii dużo taniego prądu, lecz nie wszyscy mają dostęp

Europejska gospodarka mogłaby zaoszczędzić 40 mld euro rocznie – szacuje stowarzyszenie WindEurope. Jest jednak ...