To pozwoli Rafako na pozyskanie inwestora strategiczne i przetrwania. Nadal jednak spółka musi do 24 kwietnia zrealizować warunki zawieszające transakcję. Kluczowe będzie tu podwyższenie kapitału spółki. Na ostatniej prostej w rozmowy zaangażowało się Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Warunki Taurona względem Rafako
Jak wynika z treści ugody, którą ostatecznie udało się ustalić 31 marca br., Tauron otrzyma 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących - według katowickiej spółki- konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przez Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
„Podpisana ugoda to efekt kompromisu, który osiągnęliśmy po wielu tygodniach trudnych rozmów oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych” – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona. Jak podkreśla, wejście w życie postanowień ugody jest obwarowane szeregiem warunków zawieszających. „Liczymy, że Rafako dopełni wszelkich starań, by się z nich terminowo wywiązać. Tauron z pewnością podejmie działania celem spełnienia warunków, których spełnienie jest po naszej stronie. Wejście w życie ugody będzie równoznaczne z całkowitym rozliczeniem lub uchyleniem wszystkich wzajemnych roszczeń wynikających z realizacji lub braku realizacji kontraktu – mówi Szczeszek.
W dniu wejścia w życie ugody, strony zrzekną się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te, które zostały nią objęte. Ugoda wejdzie w życie po spełnieniu warunków zawieszających. Należy do nich m.in. zawarcie porozumienia z gwarantami dotyczącego wypłaty 240 mln zł, a także uzyskanie poprzez wszystkie strony niezbędnych zgód korporacyjnych.
Czytaj więcej
Raciborska spółka powoli zamyka rozdział swojej historii pod nazwą „budowa bloku w Jaworznie”. Aby to się stało i do spółki przyszedł inwestor, muszą zapaść niełatwe decyzje.