Zerwane sieci były ubezpieczone

Ważące nawet 2 tony słupy wysokiego napięcia nawałnica łamała jak zapałki. Wiatr zerwał setki kilometrów linii. Straty mogą wynieść 200 mln zł.

Publikacja: 20.08.2017 19:45

Zerwane sieci były ubezpieczone

Foto: Bloomberg

To wstępny bilans żywiołu, jaki przetoczył się przez Polskę ponad tydzień temu.

Podana w czwartek przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego kwota może nie być ostateczna. Bo w wielu miejscach energetycy szacują jeszcze szkody. Najbardziej ucierpiały tereny dystrybucyjne Energi i Enei.

– Uszkodzonych zostało 35 km linii wysokiego napięcia oraz 365 km linii średnich i niskich napięć – wyliczał Mirosław Kowalik, prezes Enei. Na terenie działania firmy burza zniszczyła 62 słupy wysokiego napięcia.

200 mln zł to wstępny szacunek strat poniesionych przez energetyków w wyniku burz i wichur

Energa ma do wymiany ponad 1 tys. słupów wszystkich napięć oraz 8 tys. stacji transformatorowych na swoim obszarze. Już odbudowano ponad 100 km linii niskiego i średniego napięcia.

Część pieniędzy na pewno uda się odzyskać. – Nasze sieci były ubezpieczone. Kataklizm nie wpłynie na wynik – uspokajał Daniel Obajtek, prezes Energi. – Wydajemy na inwestycje w budowę i odtworzenie sieci około miliarda złotych rocznie. Dlatego tak szybko mogliśmy zareagować – wtórował Kowalik z Enei, która też ubezpiecza majątek.

Choć Tchórzewski podkreślał, że sieci PGE i Tauronu uchroniły się przed znaczącymi skutkami wichur, to jednak na terenie pierwszej z tych spółek także trzeba było sobie poradzić z uszkodzonymi 78 słupami średniego i 251 niskiego napięcia. – Kilkanaście godzin od uderzenia wichury pracownicy PGE Dystrybucji przyłączyli do sieci 234 z 250 tys. odbiorców pozostających bez zasilania w szczytowym momencie uderzenia sił natury – tłumaczy Maciej Szczepaniuk, rzecznik największej grupy energetycznej w kraju. W całym kraju w szczytowym momencie bez prądu było niemal 700 tys. osób.

Elektroenergetyka
Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu
Elektroenergetyka
Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu
Elektroenergetyka
Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy
Elektroenergetyka
Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Elektroenergetyka
Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje