Atomowa umowa pomostowa z USA za dwa tygodnie

Uzyskanie zgód korporacyjnych, potrzebnych do podpisania umowy pomostowej dotyczącej realizacji pierwszej elektrowni jądrowej, zajmie 10-12 dni – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

Publikacja: 03.04.2025 16:22

Atomowa umowa pomostowa z USA za dwa tygodnie

Foto: Adobe Stock

Zgody na jej podpisanie muszą wyrazić jeszcze organy korporacyjne Polskich Elektrowni Jądrowych oraz amerykańskiego konsorcjum Bechtel i Westinghouse.

Umowa pomostowa na atom. Podpisu pod umową nie ma, jest porozumienie

Przypomnijmy, że 31 marca br. wygasła umowa na zaprojektowanie polskiej elektrowni jądrowej. Ostatecznie – jak informowały Polskie Elektrownie Jądrowe 1 kwietnia – uzgodniono warunki tzw. umowy pomostowej (umowy EDA – Engineering Development Agreement), ustalającej ramy współpracy na kolejne miesiące między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a Konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Tej jednak jeszcze nie podpisano.

- Umowa EDA zostanie podpisana po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych – informowała 1 kwietnia spółka. Komunikat PEJ pojawił się po tym, jak głos w tej sprawie zabrał premier Donald Tusk, który zdradził po posiedzeniu rządu, że warunki porozumienia z amerykańskim konsorcjum zostały uzgodnione. Komentarz premiera pojawił po artykule „Rzeczpospolitej”, w którym napisaliśmy, że umowa na zaprojektowanie elektrowni wygasła, a nowej jeszcze nie ma. 

Dzięki temu porozumieniu – jak informowała dalej PEJ – zaplanowane prace projektowe przy przygotowaniu wymaganej przepisami dokumentacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej są kontynuowane zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Czytaj więcej

Jest umowa pomostowa dla atomu. Premier zabrał głos po publikacji „Rz”

– Uzyskanie zgód korporacyjnych potrzebnych do podpisania umowy pomostowej dotyczącej realizacji pierwszej elektrowni jądrowej zajmie 10 -12 dni po obu stronach – powiedział rządowy pełnomocnik Wojciech Wrochna. Zgody musi wyrazić PEJ oraz członkowie konsorcjum.

Czego dotyczy umowa pomostowa

Umowa obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji. Ma ona zostać podpisana przed Świętami Wielkanocnymi. Po umowie pomostowej ma zostać podpisana właściwa umowa na budowę elektrowni jądrowej. Ta jednak zależy od tego czy i kiedy uda się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla elektrowni jądrowej o wartości 60 mld zł.

Czytaj więcej

Trudne rozmowy o współpracy atomowej z USA i o finansowaniu z Brukselą

W ocenie spółki, jak również Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która zaangażowała się w proces negocjacji wspierając zespół PEJ, osiągnięte porozumienie i wypracowany kompromis stanowi solidny i zrównoważony fundament kontynuacji partnerskiej współpracy w ramach projektu. Przedmiotem negocjacji były m.in. miejsce i sposób przeprowadzenia ewentualnego arbitrażu, jaki mógłby się w przyszłości pojawić.

Atom
Umowa pomostowa na atom z USA w przyszłym tygodniu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Atom
Umowa pomostowa jeszcze nie podpisana, ale to formalność. Porozumienie jest
Atom
PGE sprawdzi, czy w Bełchatowie może powstać druga elektrownia jądrowa
Atom
Czechy nie będą kupować uranu z Rosji. Wybrały największego na świecie producenta
Atom
Oto największa przeszkoda dla pokoju na Ukrainie