Premier potwierdza. Sternik atomu odejdzie

⁃ Jeśli nie przed Zaduszkami, to w następnym tygodniu poznacie państwo nazwisko nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - powiedział premier Donald Tusk. Tym samym premier potwierdził prasowe doniesienia o tym, że Maciej Bando nie będzie dłużej pełnił tej funkcji.

Aktualizacja: 29.10.2024 22:08 Publikacja: 29.10.2024 16:16

Premier potwierdza. Sternik atomu odejdzie

Foto: PAP/Marcin Obara

O tym, że Maciej Bando nie będzie już pełnomocnikiem spekulowano od kilkunastu dni. Zaszkodzić miały mu analizy dot. rynku energii, które w ramach współpracy EY z Orlenem za czasów Daniela Obajtka wykonywał Bando. Drugim powodem miały być trudne rozmowy z Amerykanami dot. przyszłości projektu jądrowego.

Czytaj więcej

Sternik polskiego atomu odejdzie z rządu? Zaszkodzić miała współpraca z Orlenem

Powody odejścia

Z wcześniejszych informacji „Rzeczpospolitej” wynikało, że Maciej Bando stracić swoje stanowisko do końca października – Sprawy nie komentuję. Jestem do dyspozycji premiera. To jest mój rząd – komentuje Maciej Bando w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Bando nadzoruje prace operatorów sieci przesyłowej energii elektrycznej (Polskie Sieci Elektroenergetyczne), gazu ziemnego (Gaz – System) i ropy (PERN). Pełnomocnik sprawuje także nadzór nad spółką Polskie Elektrownie Jądrowe realizującą projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie.

Formalnie urząd ten jest w trakcie przenosin z resortu klimatu do przemysłu. Rozporządzenie w tej sprawie jest już podpisane przez Premiera. Proces wejdzie w końcową fazę, gdy premier podpisze nominacje na stanowisko pełnomocnika w resorcie przemysłu. O taką nominację i wskazanie takiej osoby wystąpiła już minister przemysłu Marzena Czarnecka. I wtedy właśnie Bando ma stracić stanowisko. 

Za dymisją stoją dwie kwestie. Po pierwsze, elektrownia jądrowa w Choczewie. Projekt realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) co prawda na obecnym etapie nie ma opóźnień (względem majowego harmonogramu), ale te mogą pojawić się wiosną 2025 r., jeśli umowa z wykonawcą inwestycji, a więc firmą Bechtel nie zostanie aneksowana. Obecnie na terenie przyszłej elektrowni jądrowej trwają badania geologiczne. 

Po drugie, jak wynika z naszych informacji i co ostatecznie przeważyło, Maciej Bando będzie musiał odejść ze względu na komercyjną współpracę z Orlenem w czasach, gdy koncernem kierował Daniel Obajtek. Audyty przeprowadzone w paliwowej spółce miały wykazać, że był autorem analiz rynku energii elektrycznej na zlecenie Orlenu. Tę informację udało się nam potwierdzić w kilku niezależnych od siebie źródłach. Maciej Bando wykonywał dla usługi konsultingowe w ramach współpracy Orlenu z EY, dla której Maciej Bando pracował. 

Kto może zostać następcą?

Jako następca Macieja Bando coraz częściej wymieniany jest Jan Chadam, do którego – jak słyszymy – Donald Tusk ma „duże zaufanie”. Sam Chadam ma zaś opinię skutecznego menadżera – był prezesem Gaz-System w latach 2009-2015 oraz spółki Polskie LNG w latach 2015-2017, realizując niemal do końca budowę gazoportu w Świnoujściu. Pytanie, czy będzie chciał wziąć odpowiedzialność za skomplikowany projekt jądrowy. Wiosną przyszłego roku wygasa bowiem umowa na zaprojektowanie elektrowni, na podstawie której dziś trwają np. prace geologiczne. Ten dokument z konsorcjum Westinghouse-Bechtel został podpisany jesienią 2023 r. Teraz polska strona powinna rozpocząć z Amerykanami negocjacje dotyczące umowy na realizację projektu, czyli po prostu wybudowanie elektrowni. Jeśli dokument nie powstanie w ciągu pół roku, może to grozić opóźnieniem rozpoczęcia prac budowlanych, dziś planowanych na 2028 r.

O tym, że Maciej Bando nie będzie już pełnomocnikiem spekulowano od kilkunastu dni. Zaszkodzić miały mu analizy dot. rynku energii, które w ramach współpracy EY z Orlenem za czasów Daniela Obajtka wykonywał Bando. Drugim powodem miały być trudne rozmowy z Amerykanami dot. przyszłości projektu jądrowego.

Powody odejścia

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Putin zdecydował: Rosja przerywa dostawy uranu do USA
Atom
Polskie firmy będą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej. Jest lista i zadania
Atom
Orlen będzie nadal rozwijał małe reaktory jądrowe z Synthosem. Jest porozumienie
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe zyskują kolejne finansowanie atomu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Atom
Amerykanie chcą potroić moce w atomie. Trump może poprzeć plany Bidena