Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z poinformował, że określił środowiskowe uwarunkowania realizacji budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

W tym tygodniu także dostawca technologii, Westinghouse Electric Company i odpowiedzialna za budowę firma Bechtel podpisały umowę konsorcjalnej w zakresie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W przyszłym tygodniu konsorcjum oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) planują podpisać umowę na usługi inżynieryjne.

Czytaj więcej

Amerykanie pomogą budować kadry na potrzeby polskiego atomu

Pod koniec października ub.r. rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej. Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni także w drugiej lokalizacji w Polsce.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program zakłada budowę bloków o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).