Według założeń do ustawy, nowelizacja ma skrócić czas realizacji inwestycji, według szacunków ministerstwa klimatu i środowiska o 12-18 miesięcy, w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów. „Skrócenie procesu inwestycyjnego przekłada się na oszczędności kosztów realizacji przedsięwzięcia - w tym m.in. kosztów utrzymania zespołu wykonawczego” – podkreślało w uzasadnieniu ministerstwo.
Czytaj więcej
Uznanie energetyki jądrowej za zrównoważoną inwestycję ułatwi pozyskanie środków finansowych. Bez tego byłoby to trudniejsze, lecz nie niemożliwe – mówi William D. Magwood IV, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD.
Skrócenie procedur
Nowelizacja ustawy rozszerza katalog inwestycji towarzyszących zostanie rozszerzony - o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej. „Umiejscawia tzw. decyzję zasadniczą na początkowym etapie procesu - przed decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji” – czytamy w uzasadnieniu. Ustawa rozszerza decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości również na pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Zgodnie z nowelizacją, nabywca lub zbywca nieruchomości objętej decyzją o wskazaniu lokalizacji inwestycji zobowiązani będą do zgłoszenia właściwemu wojewodzie danych nowego właściciela. „Brak zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela nie będzie - według noweli - stanowił podstawy do wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności” – czytamy dalej.
Czytaj więcej
Nowe technologie jądrowe zostaną ujęte w aktualizowanej w tym roku polskiej strategii energetycznej. Na usankcjonowanie tej technologii czekają polskie firmy.