Więcej światła na Ukrainie. Pracują wszystkie elektronie jądrowe

Uszkodzone przez rosyjski ostrzał bloki ukraińskich elektrowni jądrowych zostały podłączone dziś do sieci energetycznej. Tym samym prąd produkuje wszystkie 9 reaktorów w siłowniach kontrolowanych przez Ukrainę. USA i Hiszpania dostarczają potrzebny energetyce sprzęt.

Publikacja: 13.12.2022 13:43

Więcej światła na Ukrainie. Pracują wszystkie elektronie jądrowe

Foto: Adobe Stock

Dziś w nocy do sieci przyłączono kolejny blok energetyczny jednej z ukraińskich elektrowni jądrowych o mocy 1000 MW. Został on wyłączony z eksploatacji w wyniku rosyjskiego uderzenia rakietowego 23 listopada, pisze agencja Unian.

„To kolejny krok w kierunku stabilności systemu energetycznego. Wszystkie 9 bloków krajowych elektrowni jądrowych, które znajdują się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, działają na potrzeby ludności i gospodarki kraju” – powiedział minister energii Herman Gałuszczenko.

Przypomniał również, że rosyjscy najeźdźcy blokują włączenie bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Zaporoże, która nadal zużywa na własne potrzeby ponad 100 MW energii elektrycznej z systemu energetycznego Ukrainy.

Czytaj więcej

Rząd chce przejąć nabrzeża portowe? Argumentem ma być energetyka

Premier Denis Szmyhal przedstawił stan energetyki Ukrainy na 13 grudnia: „Rosyjskie ataki uszkodziły prawie 50 proc. ukraińskiego systemu energetycznego. Praktycznie nie ma ani jednego obiektu energetycznego, który nie zostałby zaatakowany. Uszkodzonych zostało 45 podstacji różnych klas napięć, 87 ciągnących się tysiącami kilometrów linii wysokiego napięcia. Jednak Rosja nie była w stanie zniszczyć naszego systemu energetycznego, zachowuje on integralność i sterowalność” – podkreślił premier podczas wystąpienia na temat pomocy Ukrainie.

Także dziś agencja Reuters poinformowała, że Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę pierwszą partię urządzeń do sieci elektroenergetycznych w celu wsparcia krajowego systemu zasilania.

„Naszą strategią jest teraz pomoc Ukrainie w obronie przed umyślnymi atakami na cywilną infrastrukturę energetyczną, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy humanitarnej” – cytuje agencja jednego z wyższych urzędników Białego Domu.

Pierwsza dostawa sprzętu o wartości około 13 milionów dolarów jest częścią 53-milionowej pomocy dla Kijowa na wsparcie ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, którą Stany Zjednoczone ogłosiły pod koniec listopada.

Także hiszpański rząd wyśle na Ukrainę sprzęt do naprawy linii wysokiego napięcia i stacji elektroenergetycznych, powiedział dziennikarzom hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albarez.

Czytaj więcej

Awantura na granicy. „Zastraszające doniesienia o imporcie zboża technicznego”

„To niezbędny sprzęt do prawidłowego funkcjonowania sieci wysokiego napięcia i przesyłu prądu. Chcemy pomóc w walce z problemami energetycznymi, z jakimi boryka się ludność Ukrainy, która na co dzień żyje bez prądu i ogrzewania. Chcemy, aby Ukraina przywróciła część zaopatrzenia w energię elektryczną za pomocą hiszpańskiego sprzętu”.

Ponadto minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapowiedziała, że w najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę ponad 25 agregatów prądotwórczych do zwalczania przerw w dostawie prądu.

Jak informował wcześniej Unian, 23 listopada wojska rosyjskie popełniły kolejną zbrodnię wojenną, przeprowadzając atak rakietowy na krytyczną infrastrukturę cywilną.

Atak był wymierzony w obiekty energetyczne, a także wytwarzanie ciepła i zaopatrzenie w wodę. W rezultacie miliony Ukraińców zostało pozbawionych prądu, a w niektórych regionach czasowo wyłączono ogrzewanie i wodę.

W wyniku uderzeń rakietowych w elektrowniach jądrowych Równe, Południowoukraińska i Chmielnicka zadziałała ochrona przeciwawaryjna, w związku z czym wszystkie bloki energetyczne tych elektrowni zostały wyłączone. Zaporoska siłownia przeszła na całkowite zaciemnienie. Wkrótce elektrownie jądrowe zaczęły stopniowo wracać do pracy.

Następnie 5 grudnia Rosjanie przeprowadzili kolejny, ósmy już od początku października, zmasowany atak na infrastrukturę energetyczną. Według Ukrenergo od rana 12 grudnia w systemie energetycznym Ukrainy występował znaczny brak prądu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski porównał do użycia broni masowego rażenia rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że okupanci chcą bezpośrednio zagrozić życiu milionów niewinnych ludzi.

Atom
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Atom
Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu
Atom
Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
Atom
Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Atom
Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA