Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.06.2025 22:07 Publikacja: 09.08.2022 10:21
Amerykańska sekretarz energii Jennifer M. Granholm przewiduje, że wartość popytu na technologie nuklearne może wkrótce sięgnąć biliona dolarów rocznie
Foto: Ting Shen - Bloomberg
Szacunki dotyczące rekordowych nakładów na nuklearne zakupy przedstawiła szefowa amerykańskiego Departamentu Energii Jennifer M. Granholm. Zgodnie z wyliczeniami jej podwładnych ów bilion dolarów, jaki świat co roku przeznaczałby na zakupy atomowe, rozłoży się nie tylko na instalacje i nuklearne know-how, ale też wzrost zatrudnienia w koncernach nuklearnych oraz boom wśród przedsiębiorców usytuowanych w łańcuchach dostaw dla branży nuklearnej.
Zresztą, aby można było mówić o trwałym rozwoju atomowego biznesu, wiele też musi się zmienić. Granholm podkreśla, że reaktory, jakie znajdą się w ofercie światowych producentów i będą budzić owo zainteresowanie kupców, będą już raczej instalacjami nowej generacji, innej od dzisiejszych standardów. Władze w Waszyngtonie i prywatni inwestorzy pracują nad technologiami, które będą zarówno tańsze w budowie, jak i czystsze w użytkowaniu. – Rzecz oczywista: wszystkie te technologie muszą na każdym etapie gwarantować bezpieczeństwo – podkreślała amerykańska sekretarz energii.
Rosjanie ostrzegają Izrael przed atakiem na elektrownię Buszehr, a sami ostrzeliwują siłownie jądrowe na Ukraini...
Czechy pokazują Słowacji, Węgrom, Bułgarii i Finlandii jak pozbyć się Rosjan ze swoich siłowni jądrowych. Do ele...
Komisja Europejska zamierza całkowicie wyeliminować import rosyjskiego paliwa jądrowego do 2030 r. Nawet na sprz...
Komisja Europejska wskazuje, że do 2050 r. kraje Unii Europejskiej powinny zainwestować ok. 241 mld euro w rozwó...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Zarząd Banku Światowego postanowił znieść wprowadzony dawno temu zakaz finansowania projektów energetyki jądrowe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas