Pierwszy raz od dwóch lat poniżej pułapu 100 dol. za tonę spadły w maju będące punktem odniesienia dla całej Europy ceny węgla w holenderskich portach. Przyczyna to związany ze spowolnieniem w przemyśle spadek popytu na elektryczność oraz głęboka przecena gazu ziemnego, które ograniczają zapotrzebowanie na węgiel ze strony sektora energetycznego.
Węgiel w Europie potaniał o 80 proc.
W obawie przed niedoborami gazu po przykręceniu kurków przez Rosję producenci energii przywracali wygaszane wcześniej moce w energetyce węglowej. Przykładowo Niemcy w czasie zakończonego sezonu grzewczego spalali go najwięcej od co najmniej sześciu lat. Teraz jednak zaczęli znów zdecydowanie preferować błękitne paliwo, które w porównaniu ze szczytami z sierpnia potaniało już o 93 proc., a dodatkowo jest czystsze w spalaniu niż węgiel.
Czytaj więcej
PGE Paliwa i Węglokoks sprowadziły do Polski 12,4 mln ton węgla w okresie od lipca 2022 r. do kwietnia 2023 r., a łączny import węgla do Polski w 2022 r. wyniósł 20,2 mln ton. Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło raport węglowy za ostatni sezon grzewczy.
Do coraz bardziej zdecydowanego przechodzenia energetyki na gaz zachęcają wzmożone dostawy LNG. Obok wyjątkowo ciepłego sezonu grzewczego pomogły one w zapełnieniu magazynów znacznie przekraczającym sezonową średnią 66 proc., przywracając Europejczykom poczucie bezpieczeństwa energetycznego.