PGE rozpoczyna szeroką sprzedaż węgla i liczy na umowę z rządem

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla do podmiotów chronionych i samorządów. Cena to 2100 zł bez VAT-u. Spółka będzie potrzebować na ten cel dodatkowej gotówki. Tu mają pomóc banki i rząd.

Publikacja: 28.09.2022 13:28

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

Foto: materiały prasowe

W tym roku spółka córka PGE, PGE Paliwa, sprowadziła 4 mln ton węgla. To węgiel na własne potrzeby własnych elektrowni i elektrociepłowni, ale i rosnące potrzeby rynku. Węgiel jest sprzedawany pośrednikom, ale teraz także i samorządom.

PGE sprzedaje węgiel samorządom

PGE Paliwa rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do określonej grupy odbiorców – klientów instytucjonalnych (np. szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.

Czytaj więcej

Kolejne dodatki inflacyjne dla górników. Nie ostatnie

– Grupa PGE to ważny element bezpieczeństwa energetycznego państwa. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zostaliśmy zobligowani do zapewnienia odpowiedniej ilości węgla na potrzeby sektora komunalnego i odbiorców indywidualnych. Wywiązujemy się ze swojego zadania i rozpoczynamy dystrybucję sprowadzonego węgla – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Przypominam, że PGE Paliwa importuje węgiel tylko i wyłącznie od sprawdzonych kontrahentów. Każdy transport poddawany jest kontroli jakości węgla zarówno w porcie nadania jak i w porcie odbioru. Badania jakości węgla wykonywane są przez niezależne, akredytowane laboratoria. Ich wyniki są potwierdzone certyfikatem – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Szczegóły oferty PGE Paliwa, w tym formularz zamówienia są dostępne na stronie www.gkpge.pl/zakup-wegla. Nie ma możliwości złożenia zamówienia drogą telefoniczną, ale uruchomiona została dedykowana sprzedaży węgla infolinia.

Po uzupełnieniu formularza na stronie www, tj. złożeniu zapytania o ofertę, pracownik Działu Handlowego PGE Paliwa skontaktuje się z klientem w celu przedstawienia szczegółowej oferty i podpisania umowy sprzedaży węgla. Transport węgla jest po stronie odbiorcy. Węgiel będzie do odbioru we wskazanym przez PGE Paliwa miejscu. Ustalenie czasu i miejsca odbioru nastąpi telefonicznie po kontakcie przez PGE Paliwa.

Spółka informuje, że w czerwcu br. skontaktowała się z 350 ciepłowniami w Polsce z informacją o możliwości złożenia oferty na zakup paliwa dla systemów ciepłowniczych. Dodatkowo, w sierpniu br., spółka wysłała pismo do ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego, w którym przekazała informację o możliwości zakupu węgla od PGE Paliwa na potrzeby lokalnych ciepłowni i elektrociepłowni, a we wrześniu br. przypomniała o możliwości rejestracji spółek komunalnych jako pośredniczących podmiotów węglowych upoważnionych do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom gminy.

Czytaj więcej

Mrożone taryfy trafiły do Sejmu. Jest niespodzianka dla warszawiaków

Potrzeba większej gotówki na dodatkowy węgiel

PGE Paliwa w dniu 8 sierpnia 2022 roku PGE Paliwa otrzymała decyzję Prezesa Rady Ministrów zmieniającą wcześniej wydaną decyzję i polecającą spółce zakupu węgla energetycznego w ilości przynajmniej 3 mln ton do końca października 2022 roku oraz sprowadzenie do kraju do końca kwietnia 2023 roku. - Spółka jest w trakcie realizacji decyzji, realizacja odbywa się na zasadach rynkowych – podkreśla przyznając jednocześnie, że realizacja decyzji spowoduje przejściowe zwiększenie zapotrzebowania na gotówkę PGE i potencjalny, okresowy wzrost zadłużenia w związku z rozliczaniem transakcji zakupu oraz odsprzedaży węgla – informowała PGE. Czy będzie to wymagało zawiązania rezerwy przez spółkę? Decyzji w tej sprawie nie podjęto.

– Do końca kwietnia 2023 r. PGE chce sprowadzić łącznie 10 mln ton węgla. Do 30 września tego roku to będzie 2,5 mln ton. Płyną do nas kolejne statki. Od września miesiąc do miesiąca będziemy sprowadzać 1,1 mln ton, czyli ok. 25 statków miesięcznie. Z tej liczby przesiać można 30–40 proc. węgla dla odbiorców indywidualnych – powiedział podczas wrześniowej konferencji wynikowej PGE Wojciech Dąbrowski. Spółka będzie jednak potrzebować na ten cel dodatkowej, pilnej gotówki i będzie szukać pomocy w instytucjach finansowych. Nieoficjalnie można usłyszeć o Pekao czy BGK. Wiceprezes Lechosław Rojewski poinformował wówczas, że spółka ma tu już zabezpieczone środki. – Koszty związane z tym będą rozliczone w umowie, którą podpiszemy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska – dodał Rojewski.

W tym roku spółka córka PGE, PGE Paliwa, sprowadziła 4 mln ton węgla. To węgiel na własne potrzeby własnych elektrowni i elektrociepłowni, ale i rosnące potrzeby rynku. Węgiel jest sprzedawany pośrednikom, ale teraz także i samorządom.

PGE sprzedaje węgiel samorządom

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Węgiel
Odchodzący rząd chce wesprzeć górnictwo sporą kwotą
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Węgiel
Kiedy skończy się era węgla w polskiej energetyce? Padły realne daty
Węgiel
Ceny węgla przytłaczają PGE
Węgiel
Rolnicy i kopalnie zarobią na dwutlenku węgla
Węgiel
Górniczy gigant może dostać więcej czasu na spłatę długów
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości