Dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że składy węglowe zamykają działalność. Takich podmiotów czynnych jest ok. 4000. Sprzedawcy uważają, że rozwiązując umowy z autoryzowanymi sprzedawcami węgla, PGG chce stworzyć własną sieć po jednym składzie na województwo i w ten sposób kontrolować popyt i cenę.
Czytaj więcej
Węglowi pośrednicy zamykają swoje składy. Nie mają towaru ani perspektyw. Obawiają się, że nowa l...
PGG w wystosowanym stanowisku wskazuje, że swoją produkcją węgla opałowego pokrywa jedynie część zapotrzebowania rynkowego. Pozostała wielkość jest uzupełniana przez innych krajowych producentów oraz import. – W związku z ukazaniem się w ostatnich dniach kilku materiałów prasowych na temat funkcjonowania pośredników – składów węglowych w Polsce, Polska Grupa Górnicza dementuje zawarte w nich twierdzenia, iż przyczyną ich problemów jest monopolizowanie rynku przez krajowego producenta – czytamy w oświadczeniu.
Czytaj więcej
Rynek stoi przed nowym wyzwaniem. Kaloryczność węgla z importu jest mniejsza od krajowego. Polacy...
Polska Grupa Górnicza tłumaczy, że swoją produkcją węgla opałowego pokrywa jedynie cześć zapotrzebowania rynkowego. Pozostała wielkość jest uzupełniana przez innych krajowych producentów oraz import. – Potwierdzeniem tego – zaznacza PGG – jest fakt, iż w ramach działającej do końca lipca sieci pośredników umowy posiadało z PGG 175 podmiotów (na 8165 firm zarejestrowanych w systemie krajowym jako sprzedawcy węgla) dysponującymi około 410 składami węgla. Nigdy więc PGG nie było w stanie zmonopolizować rynku – podkreśla PGG.