Borys Budka, szef klubu poselskiego Koalicji Obywatelskiej, przedstawił razem z Instytutem Obywatelskim strategię transformacji energetycznej. „Ceny energii, choćby na rynku spot, były o 60 proc. wyższe niż na rynku francuskim i o 50 proc. niż na niemieckim. Polskie firmy mają utrudnioną konkurencję” – powiedział Andrzej Domański z Instytutu Obywatelskiego, kandydujący do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.
Gaz tylko w ograniczonym stopniu
Jak podkreśla dr hab. Marzena Czarnecka, gaz nie powinien być paliwem przejściowym dla energetyki. Jak dodaje Krzysztof Śmierciak z Instytutu Obywatelskiego, gaz powinien być wykorzystywany w energetyce tylko tam, gdzie jest to konieczne. „Nie możemy pozwolić sobie, aby wpaść w kolejną pułapką gazową, w inne paliwo kopalne" – mówił.
Kredyt zero procent na termomodernizację
Mają być także zmiany w programie termomodernizacji. „Transformacja energetyczna w kierunku odnawialnych źródeł energii obniży na stałe wysokość rachunków. Zamrozimy ceny gazu w 2024 r., według poziomu z 2023 r. KO zapowiedziała także kredyt 0 proc. na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. "Zakładamy wymierne oszczędności. Jeśli dojdzie do termomodernizacji, to oszczędność wynosi 40-50 proc. Nazywamy to programem Sprawiedliwość Energetyczna” – wskazywała Czarnecka.
Również rachunki za energię elektryczną mają zostać uproszczone, aby – jak zapowiedziała – konsumenci je rozumieli.
Co do wsparcia procesu termomodernizacji, to tożsamy program już działa od 2018 r. – „Czyste Powietrze”. W ramach tego programu są dotacje, prefinansowanie inwestycji oraz preferencyjny kredyt. Nie ma jednak proponowanego przez KO kredytu zero proc. Co do programu „Czyste Powietrze” a więc dotacji do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji, to ma on pozostać, ale KO chce do odbiurokratyzować i usprawnić wydawanie decyzji.