Gaz truje pod Ufą

Bloomberg

Wyciek gazowego kondensatu z rurociągu Gazpromu skaził okolice Ufy. Ewakuowana została jedna wioska; rośnie panika.

W Baszkirii doszło w niedzielę do wycieku gazowego kondensatu (ma formę płynną) z rurociągu Gazpromu, w wyniku czego zostało skażone środowisko w rejonie demskim pod stolicą republiki – Ufą. Władze dopiero dzień po awarii ewaluowały wieś Sergiejewka (300 osób)na terenie której normy zostały przekroczone wielokrotnie.

Rurociąg należy do jednej ze spółek Gazpromu – Gazprom wydobycie Orenburg. Pracownicy firmy od niedzieli usuwają i wywożą skażoną ziemię. W powietrzu utrzymuje się tak silny zapach gazu, że ewakuacji domagają się mieszkańcy także innych wiosek. Jednak władze odmawiają. Abonentom telefonów komórkowych w regionie wysłano wiadomość, by zachować spokój; podając, że do awarii doszło w poniedziałek (w rzeczywistości w niedzielę), zauważa gazeta Kommersant.

Ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Rosji podało, że przyczyną wycieku kondensatu była nie awaria rurociągu, ale nielegalne rozcięcie rury. To sposób stosowanych w Rosji przez złodziei surowców przesyłanych rurociągami.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa w USA drożeje – pomaga OPEC i francuskie wybory

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o 0,7 proc. Pomaga ...

Fuzja Orlenu i Lotosu już nie w sferze planu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Wiara w Famur nie słabnie DM ...

Przetarg PSE na kolejne negawaty

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły kolejny przetarg na pozyskanie wolumenu usług redukcji zapotrzebowania w wymiarze ...

Rosneft przegrał z Unią Europejską

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne ...

Cały gazoport dla PGNiG

Spółka zarezerwowała 35 proc. dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu. Pozostałe 65 proc. zdolności ...

Wkrótce PGNiG złoży wnioski o taryfy na gaz

Od początku przyszłego roku ceny błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć. Do końca ...